fbpx

Analiza techniczna kursów kryptowalut: BTC, ETH, XRP, BCH, IOTA

Wykresław
Dodane przez Wykresław
Ostatnia aktualizacja: 25 lutego, 2020

Bitcoin testuje istotne wsparcie

Bitcoin nie może zaliczyć ostatnich dni do udanych. Na przestrzeni minionych dwóch tygodni cena
BTC osunęła się bowiem o niemal 10%. Warto zwrócić jednak uwagę, że spadki te dotarły jedynie
w okolice ostatnio pokonanego oporu (teraz wsparcia) w wysokości 9 550 dolarów. Tam też
znajduje się „złota proporcja” czyli popularne mierzenie Fibonacciego.

Analizując trwające od drugiej połowy grudnia 2019 r. wzrosty dostrzec możemy, że w ich trakcie
rynek pokonał wiele technicznych oporów, po czym każdy z nich przetestował od drugiej strony
(jako wsparcie). W teorii nazywa się to Zasadą Zmiany Biegunów. Jeżeli zatem niedawne spadki
także okażą się jedynie formą korekty i obecnie testowana strefa wsparcia również zostanie
odrzucona, niewykluczone, że cena BTC wróci do wzrostów, dla których realnym zasięgiem
mogłyby okazać się okolice 11 tys. USD, 12 tys. USD, bądź nawet 13 tys. USD.

Ethereum łapie oddech przed dalszymi wzrostami?

Cena Ethereum wzrastała od początku roku o niemal 160 USD, co stanowiło blisko 123%. W
wyniku tej aprecjacji rynek pokonał kilka technicznych oporów i dotarł aż w okolice 283 dolarów,
gdzie w połowie lutego pojawiła się większa reakcja podażowa. Od tego czasu obserwujemy trend
horyzontalny, który w konsekwencji może doprowadzić do realizacji jednego z dwóch scenariuszy:

• Z czysto technicznego punktu widzenia, konsolidacja jest formą korekty.

Oznacza to, że statystycznie częściej rynek wybija z tego typu formacji w kierunku zgodnym z wcześniejszym impulsem. W tym konkretnym przypadku oznacza to większe prawdopodobieństwo wybicia górą i kontynuacji wzrostów nawet w rejon 360 USD.

• Z drugiej jednak strony warto zwrócić uwagę, że rynek ten w dalszym ciągu nie przetestował jeszcze od góry dwóch ostatnio pokonany poziomów oporu (teraz wsparcia) znajdujących się kolejno w wysokości 230 USD oraz 195 USD. Z czysto technicznego punktu widzenia mogłoby to więc determinować pojawienie się przynajmniej korekty spadkowej.

Niemniej jednak, bez względu czy owa korekta się pojawi czy też nie, w dłuższym horyzoncie czasowym sytuacja techniczna przemawia za wzrostami ceny ETH.

XRP potwierdza powstanie formacji RGR

Spoglądając na notowania XRP zauważymy, że wskutek trwających od połowy lutego br. spadków, cena XRP osunęła się poniżej 0.2850 USD. Tym samym rynek powrócił poniżej linii tendencji spadkowej będącej górnym ograniczeniem trwającego od lipca ub.r. kanału spadkowego. Warto zwrócić także uwagę, że ostatnie, niewielkie wzrosty doprowadziły do przetestowania tych poziomów od dołu (jako oporów), a w ich okolicy ponownie pojawiła się większa reakcja podażowa.

Z czysto technicznego punktu widzenia dostrzec możemy tu tworzącą się formację głowy z ramionami. W chwili pisania tej analizy rynek podejmuje próbę pokonania horyzontalnego wsparcia w wysokości 0.2670 USD. Warto zwrócić uwagę, że stanowi on linię szyi w/w formacji. Jeżeli zatem strefa ta zostanie trwale pokonana, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się nieco większej deprecjacji XRP, dla której realnymi zasięgami okazują się kolejno 0.2450 USD, 0.20 USD, bądź nawet okolice grudniowych dołków.

Cena BCH w okolicy istnego wsparcia

Cena Bitcoin Casha wzrastała od początku roku o ponad 144%. W wyniku tej aprecjacji rynek wybił górą z trwającego od pierwszej połowy lipca ub.r. kanału spadkowego oraz pokonał kilka horyzontalnych oporów w wysokości 306 USD i 370 USD. Wzrosty te zatrzymały się dopiero przed barierą 500 USD. Tam też w połowie lutego pojawiła się niezwykle silna reakcja podażowa. Od tego czasu cena XRP osunęła się o niemal 26% docierając w okolice ostatnio pokonanego oporu (teraz wsparcia) tj. 370 USD, gdzie już kilka dni temu pojawiła się reakcja popytowa.

Póki co, strefa ta nie została jednak jeszcze trwale odrzucona. Jeżeli tak się jednak stanie i ostatnie spadki okażą się jedynie formą korekty, spodziewać moglibyśmy się nawet dalszej aprecjacji BCH.

IOTA wróci do wzrostów?

Cena IOTy wzrosła od początku roku o ponad 130%. W wyniku tej aprecjacji rynek pokonał kilka horyzontalnych oporów i dotarł aż w okolice 0.37 USD, gdzie już trzy tygodnie temu pojawiła się reakcja podażowa. Od tego czasu obserwowaliśmy spadki, dzięki których notowania osunęły się w okolice jednego z ostatnio pokonanych oporów. Warto zwrócić uwagę, że zbiega się on obecnie z mierzeniem 50% korekty Fibonacciego z wcześniejszego ruchu wzrostowego. Jeżeli zatem strefa ta zostanie trwale odrzucona, rynek mógłby wrócić do wzrostów.

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Wykresław
Dodane przez Wykresław
Ostatnia aktualizacja: 25 lutego, 2020