fbpx

Bitcoin – kopać czy kupować?

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 13 listopada, 2020

W ciągu ostatnich dwóch tygodni obserwować możemy bardzo dynamiczne zmiany kursu Bitcoina. Najstarsza z kryptowalut znajduje się w tym momencie w swym najwyższym punkcie od prawie trzech lat. Obecny bull run jest zaskoczeniem dla wszystkich, a hossa, na jakiej znalazł się BTC trwa. Czy obecny stan utrzyma się do grudnia, tak jak to miało miejsce 3 lata temu?

Niezależnie od tego co się stanie z wartością BTC, możliwe są dwie drogi – Bitcoina można wykopać albo kupić na giełdzie. Która z tych metod jest bardziej opłacalna? W co najlepiej zainwestować swój czas i środki?

Nie masz Bitcoina? Kup go

Jedną z metod, która umożliwi wejście w posiadanie Bitcoina jest jego zakup. Procedura zdaje się najprostsza i najszybsza, która nie wymaga większego wysiłku. Co należy zrobić? Zarejestrować się na giełdzie, pozytywnie przejść weryfikację i… to tak naprawdę 90% wszystkich działań.

Jednakże bezpośredni zakup ma swoje wady – ceny. Giełdowe wartości ściśle uzależnione są od rynkowego kursu, a w tym momencie Bitcoin znajduje się w najwyższym punkcie od 2017 roku. No i – oczywiście – by dokonać zakupu trzeba na giełdzie znaleźć osobę, która chce go sprzedać.

Plusy:
+ jest to najłatwiejsza opcja
+ najszybsza metoda, co jest ważne przy obecnej dynamice rynku
+ nie wymaga dodatkowych, pobocznych inwestycji

Minusy:
– ktoś musi sprzedawać
– nie zawsze jest najtaniej
– ściśle uzależnione od wartości rynkowej

Nie masz Bitcoina? Wykop go

Drugą metodą, by zdobyć Bitcoina jest wydobycie go przy pomocy koparki kryptowalut. BTC jest krypto opartą o protokół Proof of Work (o czym szerzej pisaliśmy tutaj), a pozyskiwanie go (oprócz posiadania specjalnego sprzętu) uzależnione jest od energii elektrycznej, jaką jesteśmy w stanie wykorzystać.

Jednakże mniej strasznie się robi, kiedy dysponujemy własnym źródłem energii – może to być przydomowa elektrownia wiatrowa lub słoneczna. Zresztą, o wykorzystaniu paneli fotowoltaicznych do wydobywania kryptowalut pisaliśmy także tutaj. Przy odpowiedniej kombinacji komponentów, wykopanie Bitcoina może okazać się dużo tańsze niż jego zakup.

Plusy:
+ niezależność rynkowa
+ w dłuższej perspektywie może okazać się tańsze
+ idealne przy posiadanych nadwyżkach energii

Minusy:
– wymaga znajomości mechanizmów wydobywania
– raczej dla kogoś z dużą mocą wydobywczą sprzętu
– trzeba czekać

Pamiętajcie jednak, że najważniejszą podstawą w inwestycji jest to, aby kwota na nią przeznaczona była niższa od kwoty, jaką potencjalnie możecie zdobyć.

A Wy co o tym myślicie? Wolicie kopać czy kupić? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach.

bitcoin

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 13 listopada, 2020