fbpx

Co o krypto sądzi… | Charlie Lee

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 26 maja, 2020

W poprzednich artykułach przedstawiliśmy Wam twórców popularnych kryptowalut – Vitalika Buterina (Ethereum), Rogera Vera (Bitcoin Cash), Craiga Wrighta (Bitcoin Satoshi Vision), a nawet spróbowaliśmy dociec kim właściwie może być twórca Bitcoina, czyli sam Satoshi Nakamoto. Dziś przyszedł czas, na personę mniej znaną w kręgach, choć równie mocno zasługującą na znalezienie się w tym gronie. Oto twórca Litecoina, czyli Charlie Lee.

Kim jest Charlie Lee?

Charlie Lee przyszedł na świat w Wybrzeżu Kości Słoniowej. Kiedy miał 13 lat, jego rodzina zdecydowała o emigracji do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozpoczął swoją edukację w kierunku programowania. W 2000 roku odebrał dyplom magisterski na Massachusetts Institute of Technology z dziedziny informatyki.

Swój wczesny etap kariery poświęcił programowaniu, by w 2007 roku rozpocząć pracę w Google. Tam pracował nad projektami takimi jak Play Games, YouTube Mobile oraz system ChromeOS. W kolejnych latach poświęcił się Litecoinowi, a po opuszczeniu Google’a rozpoczął współpracę z Coinbase. Aktualnie stoi na czele Fundacji Litecoin i nadzoruje rozwój projektów w swojej autorskiej sieci. 

charlie lee

Charlie Lee a kryptowaluty

Kryptowalutami zainteresował się już w 2011 roku i tak jak sporo ludzi w tym okresie, w ramach wsparcia dla sieci był minerem Bitcoina. Tego samego roku podjął starcie ze swoją pierwszą wirtualną walutą, Fairbixem, które okazało się kompletną porażką. Sieć pracowała na algorytmie PoW SHA256 (który opisaliśmy tutaj) i na skrypcie, który został potem wykorzystany do Litecoina. Kryptowaluta nie zdobyła popularności, a brak decentralizacji naraził ją zbytnio na atak 51%.

W październiku 2011 roku na forum Bitcointalk.org (tak, tego samego na którym padł pomysł zamówienia pizzy za BTC) zaprezentował swoje nowe dzieło. Litecoin – w przeciwieństwie do Fairbixa – dowód pracy został oparty na algorytmie Scrypt. LTC szybko okazał się sukcesem – o 75% szybszy od Bitcoina, token dzieli się na 100 000 000 mniejszych jednostek, a czas wydobycia bloku to 2,5 minuty.

Charlie Lee pokonał drogę od minera do developera, co na pierwszy rzut oka przypomina historię z powieści lub filmu. Na szczęście, jego postać jest prawdziwa, a kryptowaluta której jest autorem gości też na naszej giełdzie. Swego czasu, kiedy wybijały się pierwsze głosy porównujące Bitcoina do złota, Litecoin szybko został okrzyknięty “internetowym srebrem”.

Co myślicie o Charliem Lee? Często korzystacie z LTC? A może wolicie inwestować?
Piszcie!

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 26 maja, 2020