fbpx

Co o krypto sądzi… | Craig Wright

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 17 kwietnia, 2020

Australijski przedsiębiorca i naukowiec. Niechlubna legenda w społeczności Bitcoina. Człowiek, który wywołuje zamieszanie bez mrugnięcia okiem, a kolejne pisma sądowe czyta przy śniadaniu zamiast gazety. Kim dokładnie jest “Fake Satoshi”?

Craig Steven Wright, urodzony w 1970 r. w Brisbane w Australii, ukończył studia na Padua Collage, po czym przez wiele lat działał w branży informatycznej. W 2015 r. równoległe śledztwa Wired oraz Gizmodo zasugerowały, że to on może być legendarnym twórcą Bitcoina – Satoshim Nakamoto.

Nigdy nie zaprzeczył tej informacji. Wręcz przeciwnie – starał się ją podtrzymać. 2. maja 2016 r. oficjalnie to ogłosił, a dowody w tej sprawie podobno przekazał BBC, Economist i GQ. Część społeczności uwierzyła w te rewelacje, jednak Wright przegrał wszystkie sprawy sądowe o udowodnienie swojej alternatywnej tożsamości. 

Craig Wright uruchomił w 2018 r. własną walutę, Bitcoin Satoshi Vision (BSV). Ma ona w założeniu całkowicie zająć miejsce Bitcoina oraz Bitcoina Cash. Wright twierdzi, że jest to waluta najbliższa idei z whitepaperu Nakamoto. 15 listopada 2018 r. od łańcucha BTC oddzielił się łańcuch BSV, a niedawno doczekał się pierwszego halvingu, o czym piszemy tutaj.

Bitcoin SV jest kryptowalutą scentralizowaną, a 80% procent jej mocy obliczeniowej jest skupione wokół trzech basenów wydobywczych, z czego trzy należą do Wrighta. W 2019 r. złożył wniosek o przyznanie mu praw autorskich do Bitcoina i whitepaper. Uargumentował ten ruch stwierdzeniem, że w przyszłości ma nadzieję być jedyną osobą mającą prawa do nazwy “Bitcoin Association”. Na tę wieść kurs BSV podskoczył o 80% i przebił granicę 100 $. Komuś było to ewidentnie bardzo na rękę.

Po tej sytuacji społeczność Twittera nie zostawiła na Wrightcie suchej nitki – został nazwany kłamcą i prowokatorem. Jeden z użytkowników stworzył zamkniętą ankietę z pytaniem jakie byłoby najlepsze imię dla twórcy BSV. Odpowiedzi były trzy: Faketoshi, Shitoshi i Suetoshi.

Niezależnie od prawdy, cała sytuacja z tożsamością Satoshiego Nakamoto dodaje kolorytu społeczności. Wokół czuć pewną mistykę od której powietrze gęstnieje, a historia nie ma jednoznacznego finału. A co Wy uważacie? Czy Craig Wright jest prawdziwym Satoshim?

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 17 kwietnia, 2020