fbpx

Co o krypto sądzi… | Vitalik Buterin

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 25 kwietnia, 2020

Geniusz swojego pokolenia. Znalazł się na listach “30 przed 30” Forbes’a i “40 przed 40” Fortune. Pomysłodawca i twórca projektu Ethereum, który zrewolucjonizował spojrzenie na kryptowaluty. Co do powiedzenia na ich temat ma Vitalik Buterin?

Vitaly “Vitalik” Buterin rodził się 21 stycznia 1994 r. w małym mieście w Rosji. W wieku 6 lat wraz z rodzicami wyemigrował do Toronto w Kanadzie. Już w trzeciej klasie został skierowany do grupy ponadprzeciętnie uzdolnionych uczniów. W szkole średniej przewyższał swoich rówieśników na polu matematyki, ekonomii i programowania. W 2012 r. rozpoczął studia na uniwersytecie w Waterloo, by rok później rzucić naukę i skupić się na pisaniu o Bitcoinie.

Vitalik od 2011 r. był wielkim fanem Bitcoina, pisał nawet do Bitcoin Magazine, Bitcoin Weekly i Ledgera. Szacuje się, że napisał łącznie kilkaset artykułów do różnych pism branżowych z zakresu kryptowalut i programowania. Kiedy w 2015 r. świat ujrzał gotowy projekt Ethereum, nastała rewolucja. Ether, będący tokenem do płatności za usługi w sieci Ethereum swój szczyt osiągnął w 2018 r. (1121 $ za 1 ETH).

Anegdota głosi, że Buterin zainteresował się ideą kryptowalut dzięki… grze World of Warcraft. Wydawca gry, Blizzard Entertainment, zdecydował o zmniejszeniu obrażeń zadawanych przez ulubiony czar Vitalika – Siphon Life. Niezadowolony doszedł do wniosku, że odgórna decyzja organu centralnego nie może mieć wpływu na użytkowników 😉

Mimo ogromnych zasług dla całej branży, Vitalik jest przeciwny idei zastąpienia FIATów przez krypto. Uważa, że jedne i drugie mogą funkcjonować obok siebie. Próba zlikwidowania tradycyjnych walut wywoła sprzeciw banków centralnych, by nie stracić władzy nad emisją pieniądza. Dalej jest przeciwny centralizacji i monopolizacji środków płatniczych.

Vitalik Buterin nie popiera nowej drogi, jaką obrał Bitcoin. Powiedział, że najstarsza z kryptowalut nie powinna być aktywem spekulacyjnym, tylko środkiem płatniczym. Jego stanowisko popiera Biała Księga samego Satoshiego.

Ethereum stało się – według założeń – tym, czym Bitcoin miał być na początku. Nie ma wątpliwości, że obie krypto mają swoje wady i zalety. Czas pokazał, że część kryptowalut przyjmie formę środków do płatności internetowych, środków do magazynowania i mnożenia kapitału. Która idea jest Wam bliższa? BTC czy ETH? Piszcie w komentarzach!

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 25 kwietnia, 2020