fbpx

Czego nauczyły nas ostatnie halvingi BCH i BSV?

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2020

Bitcoin, poza sposobem na udane inwestycje, jest też dla wielu nadzieją na rewolucję w internetowych płatnościach. Słynna wizja twórcy Satoshiego Nakamoto spowodowała, że społeczność spotkały dwie “schizmy”. Ich skutkiem było powstanie Bitcoin Cash (BCH) oraz Bitcoin Satoshi Vision (BSV). Obie kryptowaluty doczekały się parę dni temu swoich pierwszych halvingów. Jak wpłynęły na ich funkcjonowanie i wartość? Co to oznacza dla tegorocznego podziału nagród Bitcoina?

Kryptowalutowe rewolucje

W ostatnim artykule Halving. Czym jest i co powinieneś o nim wiedzieć przybliżyliśmy Wam techniczne działanie Bitcoina oraz mechanizmu halvingu. Tym razem skupimy się na ideologii tej kryptowaluty, ponieważ jest ona podnóżem całej góry, która wywołała niemałą wojenkę między pokrewnymi walutami – Bitcoin Cash (BCH) oraz Bitcoin Satoshi Vision (BSV).

Powszechna wiedza kryptowalutowa głosi, że twórcą Bitcoina jest anonimowy programista ukrywający się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto (od jego imienia wzięła też nazwę najmniejsza jednostka waluty). Część społeczności uważa, że prawdziwa wizja zawarta w dokumencie założycielskim Bitcoina spisanym 31 października 2008 r. mówi o walucie zdecentralizowanej. Miała w pełni zastąpić wszystkie internetowe płatności i rejestrować transakcje z pełnym poszanowaniem prywatności.

Jak pokazuje nam historia wizji na realizację idei jest wiele. I tu społeczność aż dwukrotnie podzieliła się – w imię zasad.

Bitcoin Cash

1 sierpnia 2017 r. w wyniku rozdzielenia łańcucha kryptowaluty powstała odrębna sieć, funkcjonująca równolegle do Bitcoina. Tak narodził się Bitcoin Cash. Jako pierwszy miał realizować plan Satoshiego – część społeczności uważała, że oryginalny projekt rozrósł się na tyle, że zamiast realizować internetowe płatności stał się aktywem spekulacyjnym.

Jednym z głównych promotorów BCH jest Roger Ver, amerykański przedsiębiorca inwestujący w Bitcoina od 2011 r. mający na koncie wiele zasług dla rozwoju tej kryptowaluty. Określił Bitcoin Cash mianem “oryginalnego Bitcoina”, a BTC “Bitcoinem Core” Tym stwierdzeniem wywołał ostry sprzeciw, przez co społeczność skupiona wokół najstarszej z kryptowalut zaczęła BCH nazywać altcoinem.

Celem izolacji i rozwoju miało być całkowite zastąpienie oryginalnego Bitcoina i przyciągnięcie minerów do siebie, jednak tylko dwukrotnie udało się osiągnąć wyższą moc obliczeniową od BTC. Postulaty głosiły, że Bitcoin Cash zdobędzie większą wartość kapitałową na rynku, ale do tej pory się to nie spełniło.

Bitcoin Satoshi Vision

Czas pokazał, że część społeczności dalej była niezadowolona z kierunku rozwoju kryptowaluty. Nawet oddzielenie łańcucha Bitcoin Cash nie ugasiło płomienia idei oryginalnej wizji. Na czele kolejnej rewolucji stanął Craig Wright, podający się za prawdziwego Satoshiego Nakamoto. Już 15 listopada 2018 r. podczas aktualizacji sieci BCH odłączył się Bitcoin Satoshi Vision. BSV rozwijany jest przez prywatną firmę należącą do… samego Craiga Wrighta.

Wright – podobnie jak Rogera Ver – głosi, że BSV jest “jedynym prawdziwym Bitcoinem”, przez co na kryptowalutę spadła ogromna fala krytyki. I też niebezpodstawnie. Bitcoin SV jest uważany za całkowicie scentralizowaną walutę, ponieważ 80% mocy obliczeniowej skupia się wokół trzech basenów wydobywczych, z czego dwa są powiązane z samym Craigiem Wrightem.

BTC, BCH, BSV – główne różnice

Główną różnicą między tymi trzema kryptowalutami jest pojemność bloku transakcyjnego, którym odpowiadają wartości 1 MB dla BTC, 32 MB dla BHC i 128 MB dla BSV. Wielkość bloku bezpośrednio wpływa na ilość i szybkość wykonywanych transakcji.

Aktualizacja Bitcoin Cash wprowadziła niedawno kanoniczne porządkowanie transakcji, które docelowo ma zapewnić wyższą skalowalność w obrębie jednego bloku. BTC i BSV korzystają z tej samej technologii, czyli z topologicznego modelu porządkowania transakcji. Społeczność Bitcoina SV nie zdecydowała się na aktualizację, z powodu potencjalnego obniżenia bezpieczeństwa.

Ostatnią z głównych różnic jest centralizacja – Bitcoin wypada tu najlepiej, jako najbardziej zdecentralizowana kryptowaluta.

Halving BCH

Wszystkie mechanizmy, które sprawiają, że Bitcoin jest walutą deflacyjną, znajdują się także w kodzie Bitcoin Cash. Co 210 tys. następuje podział nagrody na pół, w tym przypadku z 12,5 na 6,25 jednostek. Co prawda łańcuch BCH jest równoległy w wartościach do łańcucha BTC, ale społeczność zdecydowała się na początkowe ułatwienia przy wykopywaniu waluty.

Tym sposobem halving Bitcoin Cash przyszedł aż miesiąc wcześniej niż oryginalnego Bitcoina. 8 kwietnia 2020 r. 12:19 BCH dokonał pierwszego podziału. Przeciętne tempo pojawiania się nowych bloków to jeden na 10 minut, jednak na wydobycie 610 003. bloku trzeba było czekać prawie dwie godziny. Najprawdopodobniej była to reakcja górników na podział BTC, który miał się odbyć dopiero w następnym miesiącu. Minerzy uciekli tam, gdzie są większe nagrody.

Rentowność BCH spadła o połowę, zostawiając mnóstwo wolnej mocy obliczeniowej i odsłaniając walutę na tak zwany “atak 51%”. Zdobycie przeważającej mocy pozwoliłoby na podwójne wydobywanie monet, manipulacje w transakcjach czy blokowanie potwierdzenia nowych transakcji.

Wartość BCH przed halvingiem osiągała do 280 $, a wartość na moment pisania artykułu to 225,82 $.

Halving BSV

10 kwietnia 2020 r. ok. 1:30 miał też miejsce pierwszy halving Bitcoin Satoshi Vision. Jako że jest walutą scentralizowaną, wartość waluty nie odczuła ucieczki górników do BTC. Projekt Wrighta przed samym wydarzeniem osiągał cenę 225 $, a aktualnie spadł do 186,16 $ za jednostkę.

Co dalej?

Konsekwencje halvingów przewidują różne scenariusze, ale wszystkie oparte są na opłacalności pracy górników. Mimo że zapewnienie deflacji jest bardzo ważne, to najważniejsi są ludzie i maszyny, które te kryptowaluty wydobywają i podbijają jej popularność.

Jeszcze przez ok. miesiąc górnicy będą mogli czerpać pełne korzyści z aktualnych nagród Bitcoina. Eksperci przewidują, że kiedy dokona się już halving ojca wszystkich krypto, Minerzy powrócą do swoich ulubionych walut, by je wspierać i przyspieszać ich rozwój oraz wzrost wartości. Jak wiemy nie od dziś, towar rzadki jest towarem pożądanym. A im bliżej licznika do 21 mln bloków, tym coraz mniej pozostanie dla innych.

Halving BTC

Niezależnie od tego jak potoczy się tegoroczny halving Bitcoina, bez wątpienia jest to wydarzenie wyczekiwane przez wszystkich – inwestorów, górników i obserwatorów rynku. 

Eksperci przyjmują, że stanie się to już w okolicy 10 maja, więc jeśli jeszcze nie jesteście przekonani do rejestracji na naszej giełdzie, zachęcamy do przeczytania artykułu 9 powodów, dla których warto wybrać Coinquistę. Osobom już zdecydowanym polecamy poradnik rejestracji na naszej giełdzie.

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2020