fbpx

Czym jest DeFi i co warto o nim wiedzieć?

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 13 sierpnia, 2020

Żadna innowacja w rynku płatności nie przetrwałaby dłuższego okresu bez rzeszy projektów tworzących ekosystem wokół niej. Podobnie stało się z kryptowalutami. Sukces zawdzięczają nie tylko pierwszym minerom oraz programistom, lecz również – choć można rzec, że przede wszystkim – osobom, które chcą z nich korzystać. Czym jest DeFi? Co warto o nim wiedzieć? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Czym jest DeFi?

Skrót DeFi pochodzi z języka angielskiego, a jego rozwinięcie to Decentralized Finance. W tłumaczeniu na nasz rodzimy język oznacza to ni mniej, ni więcej jak „zdecentralizowane finanse”. Nazwa odnosi się do wszystkich usług finansowych, które zbudowane są bezpośrednio na technologii blockchain. Tworzą otwarty, wydajny i kompleksowy ekosystem, dostępny dla wszystkich. W przeciwieństwie do Fintechu, który wprowadza tradycyjną infrastrukturę finansową do internetu, DeFi działa wyłącznie oparte o blockchain. Dodatkowo, DeFi zapewnia finansowanie z pominięciem ograniczeń regulacyjnych.

Większość istniejących zastosowań DeFi polega na tworzeniu i realizacji tzw. Inteligentnych kontraktów. Smart Kontrakty wykorzystują kod do określenia warunków między stronami, a nie tradycyjną terminologię prawną. Dzięki tej formie ich egzekwowanie jest dużo skuteczniejsze niż klasyczne umowy, ponieważ są interpretowane bezpośrednio przez program, a nie człowieka. Korzystanie ze Smart Kontraktów uważane jest za szybsze, łatwiejsze i bezpieczniejsze, jednak tworzy również nowy rodzaj ryzyka – błędy w kodzie.

Do czego można wykorzystać DeFi?

DeFi posiada kilka istniejących oraz kilka potencjalnych sposobów, w jaki można skutecznie wykorzystać nową technologię. Pierwszym z nich są kredyty i pożyczki. Platformy pożyczkowe umożliwiają udzielenie oraz zaciąganie kredytu z całkowitym pominięciem pośrednika, dzięki czemu często zmniejsza się jego koszt. Często odsetki wypłacane są użytkownikom w postaci stablecoinów lub kryptowalut, dzięki czemu możliwe jest dalsze inwestowanie.

Przy pomocy DeFi można także w bardzo łatwy sposób zarządzać swoim portfelem. Narzędzia do zarządzania portfelem DeFi działają niczym powiernicy aktywów, lecz nie są w żaden sposób powiązane z usługami bankowymi lub korporacyjnymi. Odpowiednio dobrane narzędzia z pewnością ułatwią nowym inwestorom poruszanie się w wirtualnej przestrzeni posiadanych dóbr.

W technologii DeFi znaleźć można nawet wirtualną wersję instrumentów pochodnych, czyli umowy między dwiema (lub kilkoma) stronami, z wartością zależną od wyników instrumentu bazowego. W przypadku DeFi są wyjątkowo elastyczne, ponieważ smart kontrakty potrafią na bieżąco i automatycznie emitować, a następnie realizować kontrakty na instrumenty pochodne.

DeFi są bardzo podobne do każdej nowej technologii – ich przyszłość może być pełna zagrożeń, choć już w tym momencie daje perspektywę dużo wyższych korzyści. Najpewniej wielu użytkowników doceni decentralizację i funkcjonowanie bez żadnego odgórnego organu. Obecne funkcjonowanie, a także mnogość i popularność projektów wskazują ścieżkę, która nie jest wyłącznie futurystycznym myśleniem rodem z sci-fi.

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 13 sierpnia, 2020