fbpx

DeFi – od blockchaina do użytkownika

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 20 sierpnia, 2020

Mimo całkiem prostych zasad, na jakich opiera się cała technologia blockchain, łańcuch bloków oraz kryptowaluty uważane są za bardzo niezrozumiałą technikę. Dla wielu użytkowników zresztą terminy „blockchain” oraz „kryptowaluty” są ze sobą tożsame i ściśle powiązane – jak więc aplikacja może być oparta o środek płatniczy? O takich aspektach pomówimy dzisiaj.

Aplikacja oparta o blockchain kryptowaluty

W kontekście DeFi jest to najbardziej tajemnicza kwestia, jaką poruszymy. Czytając opisy i specyfikacje aplikacji i projektów często jest wspomniane, że są oparte na blockchainie jakiejś kryptowaluty, a co więcej – najczęściej jest Ethereum. O co chodzi? Jak to się dzieje? Odpowiedź jest całkiem prosta.

Ethereum, choć często nazywane kryptowalutą, wcale nią nie jest. Jest zaś otwartoźródłową platformą opartą na zdecentralizowanym rejestrze blockchain. Kryptowalutą na tej platformie jest Ether. Sama platforma umożliwia tworzenie smart kontraktów, które w tym momencie mają ograniczony zakres, ale w przyszłości planowane jest, aby można było zaprogramować je dowolnie.

Smart kontrakty i zdecentralizowane aplikacje dApps są fundamentem DeFi. Wszystkie smart kontrakty są potwierdzane przez algorytmy blockchainowe, lecz zamiast tworzyć nową sieć, przyłączane są do sieci Ethereum, już posiadającą ogromną bazę użytkowników.

Dodatkowo, dzięki nałożeniu na już istniejącą sieć, cały model płatności eliminuje potencjalne zagrożenia w postaci pojedynczych punktów awarii.

P2P

Ogromną zaletą używania blockchaina i aplikacji DeFi jest zawieranie kontraktów w systemie peer-to-peer, czyli bezpośrednio przez dwie strony transakcji. Zawierany wtedy smart kontrakt jest napisany w programowalnym języku i przewiduje warunki oraz rozwiązanie transakcji. Sam system zrzuca kajdany, które są utrapieniem w CeFi, czyli centralizowanych finansach. Brak nadzoru oznacza bezpośredni przepływ finansowy.

Dostęp

Aplikacje DeFi znane są z maksymalnego uproszczenia procedur inicjujących, dzięki czemu otwiera się na osoby, które wcześniej nie mogły korzystać z ekosystemów finansowych. Regiony charakteryzujące się wybitnie niskimi zarobkami są również zamknięte dla tradycyjnych instytucji bankowych, a projekty zdecentralizowanych i otwartych systemów finansowych mogą okazać się idealnym rozwiązaniem.

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 20 sierpnia, 2020