fbpx

Dlaczego z Coinquistą nie zapłacisz podatku dochodowego?

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 3 września, 2020

Zastanawiasz się nad inwestycją w kryptowaluty, jednak przytłacza Cię opcja płacenia podatku przy każdorazowej wymianie krypto na FIATy? Niepotrzebnie! Istnieje rozwiązanie, które pozwoli Ci bez przeszkód przeczekać cięższy okres, aby przejść potem do działania.

Jaki podatek dla krypto?

Aktualnie obowiązującym podatkiem, dotyczącym inwestycji w kryptowaluty jest tzw. podatek Belki. Pierwotnie krypto objął podatek ze stawką 32% i obowiązkiem oddania równowartości 1% transakcji sprzedaży lub wymiany, tytułem podatku od czynności cywilnoprawnych. Nowelizację tej ustawy zaproponowało Polskie Stowarzyszenie Bitcoin i choć rozwiązanie to nie jest idealne, ułatwiło życie przedsiębiorcom.

Podatek Belki formalnie nazywany jest podatkiem od dochodów kapitałowych w Polsce. Regulują go artykuły 30a oraz 30b z ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Pierwotnie wynosił 20%, lecz w 2004 r. spadł do 19%, ale objął przy tym dochody kapitałowe, pochodzące z inwestycji w papiery wartościowe.

Ustawa pozostawia jednak pewną furtkę, a brzmi ona tak: Przez odpłatne zbycie waluty wirtualnej rozumie się wymianę waluty wirtualnej na prawny środek płatniczy, towar, usługę lub prawo majątkowe inne niż waluta wirtualna lub regulowanie innych zobowiązań walutą wirtualną. Jest to fragment Ustawy o podatku od osób fizycznych – jego najprostsza interpretacja to nieopodatkowana wymiana krypto na krypto, a podatek obejmuje dopiero wymianę krypto na FIATy.

Stablecoin PLX

Lecz aby furtka się przydała, warto posiadane krypto wymienić na coś, co posiada mierzalną stałą wartość. I tu na scenę wkracza PLX – stablecoin, którego jedynym emitentem jest giełda Coinquista. Konstrukcja prawna wyraźnie mówi, że każdy stablecoin oparty musi zostać na wartości fizycznie istniejącej, jak złoto czy inne kruszce lub – po prostu – pieniądzach.

PLX oparty został o polskiego złotego, a wymieniając na niego swoje krypto zawsze będziecie mieli pewność, że ma wartość dokładnie taką samą jak PLN i w każdym momencie możecie dokonać szybkiego transferu z giełdy. A jeśli nie chcecie wycofywać z giełdy wszystkich środków, lecz chcecie wymienić swoje krypto na wysoką równowartość walutową – to również jest możliwe.

Proste, prawda?

Jeśli jesteście zainteresowani ofertą giełdy Coinquista, serdecznie zapraszamy do naszego poradnika rejestracji krok po kroku. A może potrzebujecie jeszcze chwili zastanowienia? W takim razie odwiedźcie artykuł 9 powodów, dla których warto wybrać Coinquistę. Owocnych inwestycji!

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 3 września, 2020