fbpx

Dzień Unii Europejskiej – Stanowisko UE ws. technologii Blockchain

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 9 maja, 2020

Rosjanie świętują dziś Dzień Zwycięstwa, a my – Dzień Unii Europejskiej. Technologia blockchain coraz częściej pojawia się w naszym życiu codziennym, nie tylko w kontekście krypto. Coraz głośniej bywa też o niej na scenie politycznej. Do tej pory prześwietliliśmy Niemcy oraz Estonię – przyjrzyjmy się więc, jakie zdanie mają na temat technologii blockchain władze Unii.

European Science Hub opublikował raport “Blockchain Now and Tomorrow”, w którym skupia się na technologii rozproszonego rejestru (DLT). Głównym celem programu było potwierdzenie, że europejscy politycy pracują nad rozwijaniem i wdrażaniem blockchaina. Komisja Europejska wspiera inicjatywy DLT, które skupią przemysł, rządy oraz społeczeństwo.

Mimo oczywistego potencjału technologii blockchain, raport ostrzega o niewłaściwej koncepcji jego rozwoju. Sprawozdanie radzi, by nie szukać nowych problemów, które można by w ten sposób rozwiązać. Przedsiębiorstwa pracujące nad łańcuchem bloków powinny się skupić na tych istniejących i – jeśli to będzie możliwe – poradzić sobie z nimi przy pomocy tej technologii.

Raport przewiduje, że blockchain jest dopiero w “stadium embrionalnym” swojego rozwoju. Twórcy uważają, iż efekt jaki wywoła w Europie i na świecie będzie znacznie większy i szerszy. Za największe problemy podają: konieczność centralizacji, skalowalność oraz integrację ze starszymi systemami.

Unia Europejska przyglądała się także kwestii regulacji emisji stablecoinów. W sieci zrobiło się głośno o wypuszczeniu eurocoina, ale głosy w tej sprawie szybko zostały uciszone. UE przyglądało się kryptowalutom tylko w celu opracowania odpowiedniej regulacji i nie planuje własnej cyfrowej waluty.

Prawdopodobnie Unia obawia się nowego stablecoina opracowywanego przez Facebooka – Libry. Jak wiemy z doniesień, Chiny również pracują nad własną cyfrową walutą i jest ona w fazie testów.

Według zapowiedzi Parlamentu Europejskiego, Unia dąży do tego, by być wiodącym graczem w technologii blockchain. Być może kolejne kraje wprowadzą nowe regulacje kryptowalut pod naciskiem organizacji. Na razie jedynym dokumentem zaostrzającym obrót internetową walutą jest Piąta Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy (AMLD5).

Jak wygląda przyszłość technologii blockchain w Unii Europejskiej? Czy kraje członkowskie rzeczywiście mogą liczyć na wsparcie? A może jednak Parlament zdecyduje się na wydanie eurocoina i rozpocznie nową erę handlu na Starym Kontynencie?

Piszcie, chętnie poznamy Wasze zdanie!

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 9 maja, 2020