fbpx

Halving. Czym jest i co powinieneś o nim wiedzieć?

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 6 kwietnia, 2020

Przed nami najważniejsze od czterech lat wydarzenie na rynku Bitcoina – halving. Część społeczności się go boi, inni nie mogą się go doczekać. Poniżej wyjaśniamy czym jest halving i co oznacza dla branży oraz użytkowników giełd kryptowalut. 

Witaj w Górniczej Dolinie

Cyfrowi górnicy (z ang. miners) do kopania Bitcoinów zamiast kilofów wykorzystują swoje komputery (nazywane zresztą koparkami). Dlaczego w kontekście kryptowalut używa się określeń z branży wydobywczej?

Bitcoin – w przeciwieństwie do tradycyjnej waluty – ma z góry założoną, ograniczoną podaż. Nie zadziała na niego inflacja, spowodowana dodrukiem kolejnych ilości pieniędzy, dzięki czemu jest atrakcyjnym aktywem do ulokowania swoich oszczędności. Najbardziej przypomina więc kruszce, takie jak złoto lub srebro, ponieważ i tych na świecie istnieją określone złoża, których poszukiwania po całkowitym wydobyciu pójdą na marne.

Różnicą między wydobywaniem Bitcoina i złota jest jednak to, że ilość metalu możemy tylko szacować, a całkowitą podaż kryptowaluty znamy – wynosi ona 21 mln jednostek. Na dzień pisania tego artykułu całkowite wydobycie dobrnęło do 87,18%. Pozostał więc całkiem duży kawałek tortu do podziału.

Bitcoin jak organizm

Funkcjonowanie Bitcoina przypomina wielki organizm, gdzie każda jego komórka w nagrodę za poprawne funkcjonowanie może dostać swoje składniki odżywcze. Jego DNA to otwarty kod źródłowy, a mitochondrium do przechowywania swoich środków, to tzw. portfel, który – jeśli nie posiada stałego dostępu do internetu – jest całkowicie bezpieczny od wszelkich wirusów.

Bitcoin to również ogromny rejestr bloków, które stawiane cegiełka po cegiełce, tworzą bazę danych. Właśnie w niej umieszczane są informacje o transakcjach, a sam rejestr jest jawny. Za jego budowę odpowiadają wcześniej wspomniani Minerzy. Za utworzenie jednego bloku w łańcuchu każdy z nich dostaje określoną nagrodę.

Co jakiś czas, by aktywizować ruch górniczy, dochodzi do zmniejszenia nagród o połowę- stąd pochodzi nazwa halving. Pozwala to również na spowolnienie wzrostu podaży waluty, dzięki czemu wydłuża się jej okres funkcjonowania i nie następuje zbytnie nasycenie rynku. Czas pomiędzy halvingami jest określony w samym kodzie. Wydarzenie to ma miejsce co 210 tys. wydobytych bloków.

Za garść Bitcoinów

Od początku istnienia Bitcoina, czyli od 2009 r., nagroda za wydobycie bloku wynosiła 50 BTC. Jeszcze wtedy jego wartość nie była tak wysoka jak dziś, ale prężnie działająca sieć pozwoliła mu na zdobycie przelicznika 2,55 względem 1 $.

W tamtym okresie każdy nowy blok był generowany co ok. 10 minut. Po wydobyciu pierwszych 210 tys. bloków miał miejsce pierwszy halving nagrody. Wydarzyło się to dokładnie 28 listopada 2012 r. o godzinie 15:24:38 UTC. Wtedy też nagroda dla Minerów spadła do 25 BTC za blok, a jego kurs zdobył ówczesną rekordową wartość 1 037 $ za jednostkę.

Za garść Bitcoinów więcej

W 2016 r. w mediach branżowych zapanowało szaleństwo. Wszelkie prognozy przewidywały, że właśnie wtedy miał nastąpić drugi halving waluty, a inwestorzy skupowali już Bitcoina pod koniec 2015 r., dzięki czemu jego wartość wzrosła.

Kiedy 9 lipca doszło do podziału nagrody, jego kurs wynosił ok. 270 $, by po halvingu podskoczyć aż do 2 525 $, co dla jego posiadaczy okazało się być cudownym prezentem pod choinkę.

Dobry, zmienny i wartościowy

Bitcoin w grudniu 2019 r. miał wartość 7 274,04 $, by z początkiem roku mocno stracić na wartości, do której zapewne przyczyniła się pandemia COVID19. Na rynku trwa obecnie mocny zastój, który może być tylko ciszą przed ogromną burzą zapowiadaną na maj – właśnie wtedy wszelkie prognozy zwiastują nam trzeci halving.

W praktyce oznacza to, że nagroda dla minerów znów spadnie, tym razem do 6,25 BTC za blok. Obserwując poprzednie tendencje wzrostowe po każdym halvingu, widzimy, że mimo zastoju Bitcoin może odbić w górę. Czy tak się stanie? Niezależnie od kierunku zmiany, warto trzymać rękę na pulsie i zrozumieć mechanizm podaży.

Czy czekają nas sequele?

Najmniejszą jednostką Bitcoina jest satoshi, posiadający równowartość 1-8 BTC. Jeśli popularność tej kryptowaluty utrzyma się na przestrzeni lat, to czekają nas w sumie 32 halvingi, bo do takiej części nagrody dla minerów będą mogły dalej dzielić się na pół.

Będzie to więc całkiem długa historia, a jeśli utrzyma się obecna tendencja wydobycia, to następne podziały będą się odbywały co ok. cztery lata. Zakończenie emisji nowych monet jest przewidywane dopiero na 2140 rok, przy czym szacunki mówią, że w 2030 r. wydobyte zostanie już 99%.

W ramach zmniejszania się corocznej produkcji monet, Bitcoin będzie coraz rzadszym aktywem na rynku. Ekonomia nas uczy, że rzadkie przedmioty szybko lubią zyskiwać na wartości. A Bitcoin oprócz wartości daje nam bezpieczeństwo internetowych płatności i możliwości inwestycyjne.

Idealny moment na inwestycję?

Nadchodzące wydarzenia mogą być dobrą okazją do zainteresowania się Bitcoinem. Jeśli zastanawiasz się nad współpracą z nami, zachęcamy do przeczytania artykułu 9 powodów, dla których warto wybrać Coinquistę, a już przekonanych, zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem rejestracji na Coinquiście krok po kroku.

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 6 kwietnia, 2020