fbpx

ICO to scam

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 15 maja, 2020

ICO (Initial Coin Offering) wśród inwestorów ma łatkę oszustwa. I mimo, że część ofert to faktycznie jest scam, sporo z nich zapoczątkowuje ciekawe i przyszłościowe projekty. Czy warto, oprócz inwestycji, dać im kredyt zaufania? Czy ICO rzeczywiście jest synonimem scamu? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, musimy poznać mechanizm takich inwestycji.

Aby zrozumieć ICO, trzeba spojrzeć na jego starszego brata – IPO. Initial Public Offering to nic innego, jak pierwsza publiczna oferta na tradycyjnej giełdzie papierów wartościowych. Zanim IPO trafi na giełdę, musi przejść przez całe postępowanie prawne przed instytucjami nadzorującymi. Przy zakupie pierwszej oferty kupujący dostaje też część akcji i udziału w tej firmie. Realny produkt, który ma określoną wartość.

Decyzja o przeprowadzeniu IPO powinna być dokładnie przemyślana. Kiedy właściciel chce wprowadzić spółkę na giełdę, w dokumentach musi określić cel inwestycji nowego kapitału. Jeśli żaden prywatny inwestor nie jest zainteresowany zakupem bądź wsparciem spółki, najlepszym wyjściem jest właśnie publiczna oferta.

ICO ma podobny cel – pozyskanie kapitału na rozwój spółki oraz projektu. Tradycyjną ofertę giełdową zastępują tu tokeny kryptowalut. Inwestor ma szansę wspomóc projekt, by w zamian dostać coś, co w przyszłości może mieć wartości. Jest to inwestycja o dużym ryzyku, z potencjalnie dużym zwrotem.

ICO nie są regulowane przez żaden organ – wszystko odbywa się dzięki technologii Blockchain. Sprawia to, że proces wprowadzania oferty jest znacznie łatwiejszy. Właśnie to rodzi oszustwa, a co za tym idzie – brak zaufania. Niejeden projekt został nagle zakończony chwilę po sprzedaży tokenów, a inwestorzy zostali aktywami cyfrowymi o zerowej wartości.

Mimo dużego stopnia ryzyka, na rynku zdecydowanie bardziej potrzeba odpowiednich regulacji, a nie zakazów. ICO może być wyjątkowo perfidnym scamem, ale również startem dla dużych, obiecujących projektów – tak właśnie zaczynało Ethereum.

Poruszając się po świecie krypto razem z giełdą Coinquista, możecie mieć pewność, że nie natraficie na fałszywe ICO. Na naszej platformie znajdziecie tylko sprawdzone i dokładnie prześwietlone projekty.

Czy mieliście kiedykolwiek do czynienia z ICO-scamami? A może macie pozytywne doświadczenia związane z taką formą inwestycji? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 15 maja, 2020