fbpx

Jak ukraść Bitcoina? Poradnik Coinquisty

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 29 maja, 2020

Ostatnimi czasy obserwując cenę Bitcoina widzimy, że jego wartość utknęła w okolicy 9000 $. Dla wielu spekulantów nie jest to duża kwota, zwłaszcza biorąc pod uwagę potencjalne skoki jego ceny. W swojej szczytowej formie, BTC sięgał prawie 20 tys. USD za jeden token, a eksperci twierdzą, że może być jeszcze więcej. Mimo to, dla przeciętnego obywatela naszego kraju jest to kwota zaporowa. A co gdyby można było dostać Bitcoiny całkowicie za darmo? Jak ukraść Bitcoina?

Zdobądź klucz prywatny – cold wallet

Pierwszą skuteczną metodą na kradzież Bitcoina jest zdobycie klucza prywatnego z czyjegoś zimnego portfela. Zimny portfel to urządzenie, które jest odłączone od internetu, by zniwelować ryzyko, że jakiś haker zabłądzi ze swoim oprogramowaniem. Jak więc poradzić sobie taką trudnością?

Nic prostszego – wystarczy wejść w posiadanie urządzenia. Portfele sprzętowe są zabezpieczone kolejnym kluczem kryptograficznym, który wystarczy złamać i… Po kłopocie! Mając czyjś klucz prywatny wystarczy zrobić przelew do swojego portfela, a potem cieszyć się kolejnymi wzrostami Bitcoina. A w najgorszym wypadku sprzedać podczas spadków – ale przecież to nic nie szkodzi, w końcu mamy walutę za darmo.

Zdobądź klucz prywatny – hot wallet

W odróżnieniu od zimnego, ciepły portfel jest stale podłączony do sieci. Przeważnie służy do przechowywania środków, które właściciel wykorzystuje do codziennych transakcji. Może to i mniejszy kąsek niż klucz prywatny zimnego portfela, ale to wciąż darmowy Bitcoin. Jak wyglądają ciepłe portfele?

Najczęściej są to internetowe lub mobilne aplikacje, a wybór jest naprawdę ogromny – czemu by tego nie wykorzystać? Możesz stworzyć własny program na Androida. Ale nie może być z otwartym źródłem, bo wtedy każdy może przejrzeć Twój plan i ostrzec innych użytkowników. Kiedy już któryś użytkownik powierzy Ci swój klucz prywatny – błyskawicznie przelewasz środki na swoje konto. Na szczęście nie czytają opinii, prawda?

Przypuść atak 51%

Prawie każda blockchainowa kryptowaluta jest oparta o zasadę “najdłuższego łańcucha bloków”. Zgodnie z nią, w przypadku konfliktu dwóch różnych łańcuchów, zawsze zostanie wybrany ten dłuższy. Wybór kolejnego twórcy bloku jest pseudolosowy – największą szansę mają ci użytkownicy, którzy dają najwięcej mocy obliczeniowej całej sieci.

Jak dokonać ataku? Trzeba wybudować na tyle duże pole wydobywcze, aby stanowiło 51% wydobycia w całej sieci. Przy tak zdecentralizowanej kryptowalucie jak Bitcoin jest to wyjątkowo trudne.

Załóż giełdę

Historia kryptowalut zna już przypadki znikających funduszy na giełdach. Sztandarowym tego przykładem jest sytuacja Mt. Gox, która po dziwnych ruchach i jednorazowym ataku hakerskim ogłosiła upadłość. Sprawa wydaje się jeszcze dziwniejsza, ponieważ z opublikowanych później dokumentów wynika, że w systemie brakowało aż… 744 tys. BTC!

Przypadek Mt. Gox nie jest wyjątkiem. W późniejszym czasie giełdy powstały i upadały. Wszystkie sytuacje łączyło jedno – sam upadek nie był jedyną komplikacją. Wiele problemów ujawniało się już w trakcie funkcjonowania systemu. Może warto to wykorzystać i założyć własną giełdę?

Morał

Hakerzy codziennie próbują znaleźć nowe metody na kradzież kryptowalut. Jest to dla nich szczególnie atrakcyjny środek płatniczy, ponieważ pozwala na zachowanie pełnej anonimowości w sieci. Przedstawione powyżej metody to te najpopularniejsze, które łatwo znajdziecie w wyszukiwarce. Tak samo jak w rzeczywistym świecie, w internecie również cały czas ktoś czyha na Wasze pieniądze.

Dla bezpieczeństwa Waszych środków, warto wprowadzić w życie kilka podstawowych zasad:
– nieużywane środki trzymaj na zimnym portfelu,
– na ciepły portfel przelewaj tylko niezbędne ilości do swoich codziennych transakcji,
– zaufaj kryptowalucie o jak największej decentralizacji i z jak największą ilością użytkowników.

Warto także poświęcić dłuższą chwilę na wybór odpowiedniej giełdy. Cały czas dbamy o rozwój i bezpieczeństwo, dlatego przypominamy  9 powodów, dla których warto wybrać Coinquistę. Wybierzcie mądrze, bo Wasze pieniądze to inwestycja w przyszłość.

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 29 maja, 2020