fbpx

Kryptowaluty vs. Podatek Belki

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 11 czerwca, 2020

Różne kryzysy wymagają od państwa wprowadzania nowych regulacji. Tak między innymi stało się w 2002 roku, kiedy ówczesny minister finansów, Marek Belka, wprowadził swój nowy, rewolucyjny podatek, który miał być tylko tymczasowy. Teraz, po prawie dwudziestu latach, dalej obowiązuje. Czy czasy pandemii są dobrym momentem, by go zlikwidować?

Czym jest podatek Belki?

Jak wspomnieliśmy wyżej, został wprowadzony w 2002 roku, za inicjatywą ówczesnego ministra finansów – Marka Belki. Właśnie od jego nazwiska powstała potoczna nazwa, bo formalnie nazywany jest podatkiem od dochodów kapitałowych w Polsce. Regulują go artykuły 30a oraz 30b z ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wśród inwestorów podatek ten budzi wielkie kontrowersje. Zaprojektowany został wyłącznie z myślą o pobieraniu daniny od oszczędności, depozytów i lokat bankowych. Pierwotnie wynosił 20%, by w 2004 r. spaść do… 19%. Po obniżce objął także dochody kapitałowe, pochodzące z inwestycji w papiery wartościowe i – w ten właśnie formie – przetrwał do dziś.

Podatek Belki a kryptowaluty

No dobrze, wspomnieliśmy o papierach wartościowych, ale jak to się odnosi do rynku kryptowalut? W 2019 r. podatek Belki objął również graczy i spółki, zajmujące się obrotem kryptowalut. Nowelizacja była rekomendowana przez Polskie Stowarzyszenie Bitcoin, ponieważ wcześniej inwestorzy kryptowalut obciążeni byli 32% stawką podatkową i obowiązkiem oddania fiskusowi równowartości 1% transakcji sprzedaży lub wymiany, tytułem podatku od czynności cywilnoprawnych.

Teraz podatek obejmuje tylko wymianę kryptowalut na waluty fiducjarne.  Wszelkie wymiany oraz transakcje instrumentami objętymi podatkiem Belki są zwolnione z tego obowiązku.

Posłowie

Mimo wyraźnej różnicy ilości funduszy odprowadzanych do skarbu państwa, część inwestorów dalej uważa podatek Belki za jawną kradzież. Stowarzyszenie inwestorów Trading Jam Session sprzeciwia się dalszemu obciążeniu z tytułu Belki, a w liście otwartym do premiera zażądali jego likwidacji.

Mając na uwadze sytuację w jakiej znalazł się nasz kraj, polscy pracownicy, a także polskie przedsiębiorstwa, zwracamy się z prośbą o likwidację podatku od dochodów kapitałowych, zwanego potocznie “podatkiem Belki”. 
Światowa gospodarka przeżywa kryzys, którego skutki odczujemy jeszcze przez kilka najbliższych lat. Stan epidemiczny na całym świecie, zerwanie łańcuchów dostaw, kwarantanna, skutki Covid19 sparaliżowały popyt oraz podaż.

Podatek Belki po prawie dwudziestu latach funkcjonowania budzi wiele kontrowersji. Od dawna pojawiają się głosy, że podatek nie może być karą za zarabianie. A co Wy sądzicie o tej sprawie? Uważacie, że podatek Belki powinien zniknąć?

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 11 czerwca, 2020