fbpx

Najciekawsze projekty dApps

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 27 sierpnia, 2020

W poprzednich dwóch tygodniach przedstawiliśmy Wam czym jest DeFi, a także jak technicznie współpracuje z blockchainem. Nadszedł więc czas na najciekawsze i najbardziej obiecujące projekty, którymi powinniście się zainteresować.

dApps

Decentralizacja jest kluczową koncepcją całej branży kryptowalut. Na decentralizacji opiera się również funkcjonowanie blockchaina, DeFi oraz dApps. Najprostszą definicją dApps jest właśnie określenie „aplikacje zdecentralizowane” i stąd też pochodzi ich skrótowa nazwa.

Biorąc na celownik finanse, czyli branżę najbardziej pokrewną kryptowalutom, przeważnie do czynienia mamy z finansami scentralizowanymi (CeFi). Organem nadzorczym w tym przypadku jest bank centralny, który ma prawo wydawać dodatkowe, mieszczące się w granicach prawa regulacje, a reszta banków musi się do nich dostosować. W przypadku decentralizacji to społeczność budująca łańcuch blockchain podejmuje wybory. Każda osoba lub podmiot biorący w tym udział może stać się pełnoprawnym uczestnikiem, mogącym zabrać głos w sprawie zmian.

Nie ma ograniczeń definicji co do tego, czym może być dApp. Jedynym warunkiem jest oparcie o blockchain typu open source. W praktyce taka aplikacja może służyć wszystkiemu – może być zdecentralizowanym portfelem, grą, aplikacją hazardową, a nawet aplikacją streamingową.

dAppsy swoją zapoczątkowały o wiele wcześniej, niż powstał blockchain. Ich faktyczne powstać wskazać można na powstanie sieci P2P. Kiedy cofniemy się do czasów świetności klientów torrent, Popcorn Time i tym podobnych, również możemy powiedzieć, że były zdecentralizowanymi aplikacjami. W tę definicję wpisuje się każda aplikacja oraz sieć, która jest utrzymywana lub zarządzana przez swoją społeczność, a nie scentralizowany organ.

Ethereum

Ku pewnemu zdziwieniu, do tego stwierdzenia pasuje również najstarsza z kryptowalut, czyli Bitcoin. Co więcej, każdy projekt kryptowaluty funkcjonował jako jednofunkcyjna zdecentralizowana aplikacja – aż do czasu powstania sieci Ethereum. Choć często mówi się tylko o sieci, Ethereum stał się wręcz pełnoprawną platformą z własnym językiem programowania. Na jego podstawie powstał jeden z największych zdecentralizowanych ekosystemów, a także mniejsze fragmenty, które mogą być dAppami. Dzięki temu blockchain Ethereum może posłużyć do prawie wszystkiego – od gier i aplikacji finansowych, aż po nowe kryptowaluty i zdecentralizowane giełdy.

CryptoKitties

CryptoKitties jest jednym z najstarszych dAppów Ethereum, lecz wciąż ciesząca się niezwykłą popularnością. Jest to niewiele więcej niż prosta gra, pozwalająca kupować, hodować i sprzedawać kotki. Jednak, to wciąż świetny sposób dla nowicjuszy na zgłębienie świata zdecentralizowanej technologii.

Aplikacja rozwija się na blockchainie, jest zabawna, a także oferuje sposób na zarabianie kryptowalut za każdym razem, gdy użytkownik sprzedaje kotka. Właśnie to przyciągnęło mnóstwo ludzi, a w pewnym momencie sama gra była odpowiedzialna za ok. 10% transakcji opartych o Ethereum i powodowała zapychanie się transakcji.

IPSE

InterPlanetary Search Engine jest internetową wyszukiwarką opartą o blockchain EOS. Projekt wykorzystuje własny system plików, zwany InterPlanetary File System (IPFS), który w zasadzie jest protokołem dystrybucji mediów. System ma ogromny potencjał, aby w przyszłości zastąpić http, a większość jego zwolenników postrzega sam protokół jako ten, który będzie używany, gdy nadejdzie czas Web 3.0, czyli następnej generacji internetu.

Na razie sam IPSE pozornie działa jak zwykła wyszukiwarka, choć da się zaobserwować kilka ważnych różnicy – choćby brak reklam, który znacząco odróżnia IPSE od konkurencji. IPSE dba również o prywatność użytkowników, a jego ochrona jest opisywana jako prawie bezkonkurencyjna wśród wyszukiwarek. Dodatkowo, za udostępnianie cennych danych użytkownicy mogą zostać nagrodzeni tokenami cyfrowymi.

MakerDAO

Zdecentralizowana platforma dedykowana emisji stablecoinów, zasadniczo powstała w celu rozwijania tematu pożyczki na blockchainie. Użytkownicy mogą wejść na platformę, wpłacić określone fundusze, a następnie otrzymać odpowiadającą im wartość w kryptowalucie. Jej wartość zabezpieczona jest zdeponowaną kwotą, a także ściśle z nią powiązana, dzięki czemu tworzy się para.

MakerDAO ma własny system zarządzania, wykorzystujący smart kontrakty Ethereum do regulowania każdej z operacji, a także stabilności emitowanych stablecoinów. Dzięki temu, że projekt wpisuje się w kategorię DeFi, żaden użytkownik ani projekt nie wymagają scentralizowanej trzeciej strony, aby kontrakt został zawarty i zrealizowany.

Steemit

Aplikacja społecznościowa, działająca jako platforma dla blogerów. Umożliwia łatwe założenie konta, choć one wymagają  weryfikacji. Po tym czasie, wahającym się od kilku godzin, a w skrajnych przypadkach kilku dni, tygodni lub miesięcy, użytkownik może zacząć pisać posty, dodawać tagi i zdjęcia. Poprzez powiązania z DeFi i blockchainem można spodziewać się, że większość tekstów jakie można na niej znaleźć będzie traktowała o kryptowalutach, jednak wcale nie jest to regułą.

Za „lajki” użytkownicy dostają nagrodę w postaci niewielkich ilości kryptowaluty STEEM, której istnieje kilka różnych typów tokenów. Są takie, które można zamienić na STEEM i wycofać, lecz również takie, które można zablokować na określony czas.

Dice

Gra oparta o blockchain EOS. Pełna aplikacja hazardowa blockchain, posiadająca największą dzienną liczbę użytkowników, zbliżającą się do 15 tys. Jest to największa platforma gier społecznościowych na blockchainie EOS. Koncepcja jest prosta – użytkownicy mogą zdobywać tokeny DICE grając w różne gry. Jeśli zdecydują się stake’ować, czyli trzymać na swoim koncie, otrzymają dodatkowe nagrody.

Posłowie

Aplikacje, które wam dziś przedstawiliśmy są jedynie ułamkiem ogromnego ekosystemu dApps. Jak napisaliśmy na samym początku – dAppsem może być wszystko, począwszy od prostego kalkulatora, poprzez aplikacje zajmujące się finansami, a na całych kryptowalutach i giełdach skończywszy. Starodawna formułka mówi: Sky is the limit. Jednak w przypadku dApps, niebo śmiało można zastąpić Wszechświatem.

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 27 sierpnia, 2020