fbpx

Narzędzia giełdowe – jak skutecznie korzystać? Interwały

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 9 lipca, 2020

W ostatnich artykułach z cyklu narzędzi giełdowych, omówiliśmy sobie najważniejsze rodzaje wykresów oraz porównaliśmy świecę do słupka. Do tej pory skupiliśmy się głównie na osi wartości, tym razem jednak opowiemy sobie o drugich danych – interwałach czasowych. Jakich używać? Na jakich najlepiej zarobić? Jak zwykle, odpowiedź brzmi: to zależy.

Dwa rodzaje tradingu

Przede wszystkim wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje tradingu, zależne od interwałów czasowych: High Timeframes i Low Timeframes. Różnią się one, jak można się domyślić, długością interwału. High Timeframes dotyczy obserwowania wykresów ustawionych na tydzień, dzień, kilka godzin, lecz minimalne ustawienie to 1h. Low Timeframes to wszystkie ustawienia poniżej: czyli 1h, 0,5h, 15min czy nawet pięć minut.

High Timeframes

Podstawą przy inwestycji na wysokich interwałach jest cierpliwość. Większość traderów stawia na rzadsze wykonywanie zleceń kupna i sprzedaży, nieraz do maksymalnie kilku razy w tygodniu. Zabawa na HT polega na czekaniu i opanowaniu, a także trzymaniu zgromadzonych środków przez jakiś czas. To pozwala na myślenie długofalowe i budowanie odpowiedniej strategii i choć nie jest tak widowiskowe jak zarabianie na LT, może się opłacić.

Low Timeframes

Niskie interwały są często wybierane przez traderów o mocnych nerwach i tych, którzy nie mają cierpliwości do czekania. Wbrew pozorom, LT potrzeba poświęcić więcej czasu, gdyż sytuacja na wykresie może zmienić się diametralnie w ciągu kilku chwil. Ważna jest umiejętność podejmowania decyzji pod presją czasową i szybka reakcja na zmieniające się wartości. Traderzy korzystający z niskich interwałów często wykonują nawet do kilku transakcji dziennie, jednak trzeba się przygotować, że cena na niskim interwale równie szybko może się obrócić przeciwko Wam.

Jakie interwały wybrać? Jak pisaliśmy wcześniej: to zależy. Przede wszystkich musisz zdać sobie sprawę, w jakim rodzaju gry jesteś dobry. Wartość kryptowalut może się zmieniać z minuty na minutę, lecz to wysokie interwały pokazują wyższą skalę i udowadniają, że krypto mogą być też narzędziem tezauryzacji. W tym przypadku nie ma złego rodzaju inwestowania – należy po prostu znaleźć ten, w którym czujecie się jak rekin w wodzie.

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 9 lipca, 2020