fbpx

Narzędzia giełdowe – jak skutecznie korzystać? Luki cenowe

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 10 września, 2020

Na wykresie czasem zdarzą się sytuacje, że występuje luka między świecami. Powstają wtedy, gdy w danym okresie nie została zawarta żadna transakcja. Dlaczego powstają? Jakie są ich rodzaje? Co mogą oznaczać? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Czym jest luka cenowa?

Jak już wspomnieliśmy wyżej, luką nazywany jest obszar, w którym nie zawarto żadnej transakcji. Na wykresie dziennym luki powstają, gdy otwarcie sesji wypada powyżej bądź poniżej obszaru zmienności, jaki wykształtował się dnia poprzedniego i taka sytuacja utrzymuje się do końca notowań. Przyczyń takiego stanu rzeczy może być kilka: ważne informacje, natychmiast przekładające się na rynkową wycenę akcji; gwałtowne wybicie z formacji technicznych; silne i dynamiczne trendy.

Luka wzrostowa nazywana jest inaczej luką hossy, a luka spadkowa – luką bessy. Otwarta luka tworzy silne wsparcie lub opór, a jej domknięcie jest sygnałem technicznych w przeciwnym kierunku czyli uzupełnienie powstałej luki hossy należy rozumieć jako sygnał do sprzedaży.

Luka startu

Luka startu bardzo często występuje w parze z wybiciem z różnych formacji oraz przy przebiciu poziomu wsparcia lub oporu. Wtedy luka podkreśla fakt wybicia, a także zmniejsza prawdopodobieństwo, iż sygnał wygenerowany podczas wybicia jest fałszywy. Po wystąpieniu luki startu przy wybiciu w górę jest duża możliwość, że wolumen zacznie rosnąć.

Luka ucieczki

Luka ucieczki pojawia się po uprzednim wyznaczeniu luki startu i następnie zapowiada kontynuację ruchu cen. Najczęściej występuje ona w połowie ruchu i może posłużyć do wyznaczenia jego długości. Po jej wystąpieniu podczas zwyżki, wolumen powinien zmaleć.

Luka wyczerpania

Luka wyczerpania występuje po uprzednim wyznaczeniu luki ucieczki i zapowiada odwrócenie powstałej tendencji. Luka kończąca ostrzega przed możliwością zmiany tendencji i może być traktowana jako sygnał sprzedaży (po uprzedniej zwyżce) lub sygnał przygotowawczy do kupna (jeśli nastąpiła po spadkach). Po wystąpieniu tej luki pod koniec zwyżki, wolumen powinien wyraźnie maleć.

Z lukami startu, ucieczki i wyczerpania wiążę się też reguła zwana “regułą trzech okien”, która mówi o tym, że w trakcie trwania silnych trendów owe luki następują po sobie.

Istnieje także czwarty rodzaj luk, nazywany luką zwykłą. Zazwyczaj występują bez istotnej przyczyny – nie ma większego znaczenia i często bywa zamykana.

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 10 września, 2020