fbpx

Narzędzia giełdowe – jak skutecznie korzystać? Poziom oporu i wsparcia

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 15 lipca, 2020

W ostatnich artykułach skupiliśmy się na właściwej budowie wykresów. Wyróżniliśmy ich cztery rodzaje, ze względu na poziom prezentacji danych, a także opowiedzieliśmy co znajduje się na ich poszczególnych osiach. Tym razem skupimy się na narzędziach, które ułatwiają życie dużej ilości traderów – poziomami wsparcia i oporu.

Cena

Jak dobrze wiemy, cena jest wypadkową siły popytu oraz podaży. Kiedy popyt jest wysoki, a podaż niższa – cena wzrasta, a kiedy popyt jest niski, a podaż wysoka – cena spada. Ta podstawowa zasada opisuje właściwie każdy rynek, na których możliwe są do kupienia akcje, waluty lub rzeczywiste przedmioty. Kiedy duże grono ludzi chce być w posiadaniu czegoś, czego jest mało – naturalnym jest, że cena wzrasta.

W inwestowaniu głównie liczy się to, aby wstrzelić się w ogólny trend, bo dzięki temu koszt może nie tylko się zwrócić, ale i zaowocować dorodnymi sumami. Poziom wsparcia oraz poziom oporu to narzędzia, które pomogą Wam ocenić, czy obecny trend jest na tylko opłacalny, by warto na niego stawiać.

Poziom wsparcia

Poziom wsparcia jest poziomem cenowym, przy którym prawdopodobieństwo zatrzymania się ruchu jest dosyć wysokie. Jest to też poziom, przy którym pojawia się popyt, tworzący pewnego rodzaju dno. Poniżej tego poziomu cena wyraźnie nie chce zejść niżej. Wyznaczają go minima cenowe z poprzednich wzrostów, a dodatkowo takie minimum powinno być potwierdzone przez duży wolumen sprzedaży.

Poziom wsparcia nabiera znaczenia, gdy kurs przekroczy ostatnie maksima, a jego testowanie, czyli spadanie ceny w okolice – osłabia. W okolicy tego poziomu może się również zatrzymać ruch korekcyjny. Przebicie w dół poziomu wsparcia może być sygnałem do sprzedaży, a jeśli spadnie co najmniej o 10% – poziom wsparcia zmienia się w poziom oporu.

Poziom oporu

Poziom oporu jest analogiczny do poziomu wsparcia. Tym razem jednak skupiamy się na maksimach, a nie minimach cenowych. W okolicy tego poziomu powinien zatrzymać się lub zakończyć ruch wzrostowy, lecz jego przebicie jest najlepszą wieścią dla posiadaczy aktywów oraz akcji.

Oba poziomy nabierają na znaczeniu, kiedy utrzymują się na długim interwale. Nieraz bywa, że utrzymują się nie tylko przez dni oraz miesiące, ale nawet przez lata. Przy inwestowaniu musicie pamiętać, że nie są to odgórne granice, lecz jedynie wytyczone przez rynek orientacyjne pułapy i nie powinny być traktowane jako zasada.

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 15 lipca, 2020