fbpx

Narzędzia giełdowe – jak skutecznie korzystać? Stop Loss

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 3 czerwca, 2020

Dziś zaczynamy nową serię artykułów, które wprowadzą Was w świat giełdy. Przedstawimy Wam kolejne elementy i funkcje, jakimi traderzy posługują się w trakcie inwestowania swoich pieniędzy. W końcu każdy szanujący się mechanik musi znać wszystkie narzędzia, których na co dzień używa. Na pierwszy ogień idzie funkcja Stop Loss.

Czym jest funkcja Stop Loss?

Niestety straty są często nieodłącznym towarzyszem tradera, a zmiany na wykresach spędzają sen z powiek każdego giełdowego inwestora. Funkcja Stop Loss swoim działaniem ma wspomóc zachować względny spokój ducha, bo kiedy rynki zaczną lecieć w dół, mechanizm zacznie działać za nas.

Funkcja Stop Loss jest więc funkcją obronną, która pozwoli uchronić tradera przed gwałtownymi i agresywnymi zmianami na rynku. Zarządzanie własnym ryzykiem jest kluczem do finansowego sukcesu, jednak czas nie pozwala na całodobowe obserwowanie wykresów.

Jak korzystać z funkcji Stop Loss?

Parametry, które opisują moment sprzedaży ustawiamy ręcznie, opierając się o własne doświadczenie i wartości w parze. Parametr “kurs PLX” dotyczy momentu, do którego najniżej może spaść dana para, a parametrem “ilość” ustawiamy sumę, jakiej chcemy się “pozbyć”, kiedy wartość poleci w dół.

Większość traderów nie ryzykuje więcej niż 5% zainwestowanego kapitału na transakcje. Warto wziąć to pod uwagę przy ustawianiu odpowiedniego poziomu straty. Oczywiście, sam mechanizm też nie jest w 100% skuteczny. Stop Loss nie jest złotym środkiem, który może zagwarantować minimalne straty. Może się zdarzyć, że nastąpi poślizg cenowy, w momencie gdy na rynku wystąpiła duża zmienność. To zjawisko nazywane jest slippage.

funkcja stop loss

Przykład praktyczny użycia Stop Loss

Kupiłem 1 BTC za 100 zł i mam nadzieję na wzrosty, ale mając świadomość niestabilnego rynku, wiem, że cena jego może spaść w najbliższym czasie do 60 zł. Aby się zabezpieczyć przed stratą większą niż 5%, ustawiam Limit Order na sprzedaż  1 BTC po 95 zł. Jeśli wartość Bitcoina zacznie spadać, moje zlecenie zostanie zrealizowane właśnie po cenie 95 zł.

Jeśli cena skoczyła w górę i teraz BTC kosztuje 110 zł, zmieniam opcję Limit Order na 100 zł  (czyli w przypadku, kiedy BTC spadnie, nie będę już stratny). To się nazywa Stop Loss kroczący.  Za każdym razem, kiedy cena pójdzie do góry, zwiększam wartość zlecenia  o kolejne procenty.

Jeśli jednak cena spadnie, a ja sobie smacznie spałem, i poleci przykładowo do wartości 60 zł za BTC, moje zlecenie sprzedaży zostanie zrealizowane po ustalonej przeze mnie cenie, czyli 95 zł za BTC.

Funkcja Stop Loss działa również u nas. Na giełdzie Coinquista znajdziecie rozmaitość funkcji i porady eksperckie, a na start by ułatwić Wam inwestycję otrzymacie 100 CQX. Zapraszamy do artykułu jak zarejestrować się na Coinquiście.

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 3 czerwca, 2020