fbpx

Narzędzia giełdowe – jak skutecznie korzystać? Świeca czy słupek?

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 24 czerwca, 2020

W dwóch poprzednich częściach naszego cyklu o narzędziach giełdowych, wprowadziliśmy Was w świat wykresów. Dziś wyciągniemy z nich dwie najciekawsze rzeczy – świecę oraz słupek. Są to główne nośniki informacji, którymi zainteresowani są inwestorzy. Jakie są różnice? Z którego warto korzystać?

Świeca

Świeca swoją nazwę zaczerpnęła przez podobieństwo do swojego woskowego pierwowzoru. U góry i u dołu wystają z niej dwa cienie, które swym wyglądem przypominają knot i równie często dają rynkowi tyle gorącej atmosfery, co fizyczny odpowiednik.

Górny cień świecy zawsze pokazuje najwyższą cenę oferty, która pojawiła się w danym interwale czasowym, dolny zaś – najniższą. Wahania mogą być bardzo od siebie odmienne. Często też bywa, że dany interwał czasowy utrzymywał się na w miarę jednolitym poziomie i któryś z cieni zwyczajnie nie istnieje.

Oprócz cieni, na świecę składa się też korpus. Zasadniczo istnieją ich dwa rodzaje – wypełniony oraz pusty. Nie wpływa to w żaden sposób na metodę, jaką należy się posłużyć przy właściwym odczytywaniu wartości, więc – według preferencji – można ustawić ten czytelniejszy.

Korpus pokazuje nam przedział od otwarcia do zamknięcia interwału. Jeśli jest zielony – cena poszła w górę i na jego dole znajduje się otwarcie; jeśli jest czerwony, możemy zaobserwować cenę spadającą i otwarcie w tym przypadku znajdzie się na górze. UWAGA! Jeśli korzystacie z giełdy azjatyckiej, kolory są względem siebie odwrócone, ponieważ Wschód uważa czerwony za swój kolor szczęścia.

Na tradycyjnych giełdach pozycje korpusów przy otwarciu i zamknięciu pokrywają się ze sobą, jednak przy kryptowalutach nie jest to już takie proste. Należy pamiętać, że te giełdy funkcjonują w internecie przez całą dobę i może zdarzyć się, że świeca nie zdąży się do końca wyrenderować, kiedy nastąpi zmiana ceny. Tego typu sytuacja występuje raczej rzadko, a różnica jest bardzo niewielka, ale warto wziąć to pod uwagę.

Obrazowanie świecowe wykorzystuje również wykres heiken ashi, ale różni się algorytmami obliczającymi poszczególne wartości. Wszystkie algorytmy wypisaliśmy dla Was w tym artykule.

świeca

Słupek

Słupek zasadniczo poza wizualiami nie różni się zbytnio od świecy. Skonstruowany jest bardzo podobnie, jednak zamiast korpusu całość składa się na jeden, duży prostokąt z dwiema wypustkami. Ta wychylona na lewą stronę oznacza zawsze cenę otwarcia, ta wychylona na prawo – cenę zamknięcia.

Kolorystycznie funkcjonują tak samo jak świece, zielony zazwyczaj oznacza wzrost, a czerwony oznacza spadek. Mimo tylu podobieństw, inwestorzy częściej decydują się na używanie świec, ponieważ przy dużej ilości danych, słupki potrafią być słabo czytelne.

Jak widzicie, funkcjonalność obu instrumentów giełdowych jest niemal taka sama. Drobne różnice wynikają wyłącznie z wizualnych preferencji dotyczących prezentowanych danych. A Wy z czego wolicie korzystać? Ze świec czy słupków?

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 24 czerwca, 2020