fbpx

Narzędzia giełdowe – jak skutecznie korzystać? Wolumen

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 22 lipca, 2020

W ostatnim artykule o poziomie oporu i wsparcia wspomnieliśmy o jednostce, która nazywa się Wolumen. W dzisiejszym artykule postaramy się rozjaśnić Wam to pojęcie, a także opiszemy, w jaki sposób może być dla Was przydatna.

Wolumen i obrót

Dwie ważne nazwy, które są często przytaczane przez analityków oraz media. Zdają się być podobne, jednak diametralnie inaczej wpływają na właściwe postrzeganie sytuacji giełdowej. Obrót jest to wartość wszystkich wykonanych transakcji w określonym czasie. Obliczana jest z prostego wzoru matematycznego, czyli mnożenia ilości transakcji przez ich cenę. Iloczyn jaki z tego wyjdzie będzie obrotem.

Wolumen zaś to ilość transakcji, które zostały kupione lub sprzedane w danym czasie. Na tradycyjnych giełdach jest najczęściej podawany w ujęciu dziennym. Często poniżej samego wykresu umieszcza się słupki w postaci histogramu. Dzięki temu łatwiej można zinterpretować panujący trend i odróżnić od odbicia lub korekty. Nierzadko też jest tak, że cena nie współgra z wartością wolumenu, co daje błędny obraz sytuacji giełdowej.

Znacznie wolumenu

Wolumen przede wszystkim służy określeniom trendów lub potwierdzeniu istniejących formacji cenowych. Przy wysokim wskaźniku wolumenu możemy przypuszczać, że na dane aktywa istnieje popyt, a trend jest rosnący. Wolumen jest też najlepszą wskazówką tego, co właściwie dzieje się na giełdzie. Może być tak, że cena idzie w górę, a popyt wcale nie rośnie. Wtedy mamy do czynienia tylko z pozornymi wahaniami cen.

Inwestując należy brać pod uwagę wiele czynników. Często popełnianym błędem jest kierowanie się tylko i wyłącznie ceną. Spadki mogą być tylko chwilowe lub reakcją korekcyjną, a wzrost ceny może okazać się bańką, która lada moment spadnie na szyję.

Przy interpretacji wolumenu istnieje pewna dowolność, mimo to najlepiej go porównywać mając do dyspozycji kilka wcześniejszych sesji. Jeśli zaczyna znacząco odbiegać od średniej wartości, może to być sygnał zmiany. Wielu analityków jest też zgodnych co do tego, że jeśli wolumen nagle niespodziewająco wzrasta, jest to sygnał, że pojawili się znaczący i potężni gracze.

Mimo wszystko musicie mieć na uwadze, że analiza giełdowa to niezwykle trudne zajęcie. Rozstrzyganie potencjału korzyści na podstawie tylko i wyłącznie jednego parametru jest niezwykle popularnym błędem. Aby właściwie zinterpretować ruchy, należy brać pod uwagę co najmniej kilka.

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 22 lipca, 2020