fbpx

Narzędzia giełdowe – jak skutecznie korzystać? Wykresy, część 1

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 10 czerwca, 2020

Kiedy już wiecie czym jest funkcja stop loss i na dłuższą chwilę możecie oderwać oczy od giełdy, chcemy wprowadzić Was w rodzaje wykresów. Każdy z nich różni się ilością informacji, jakie możemy odczytać, więc warto zastanowić się czego tak naprawdę potrzebujemy.

Czym jest wykres giełdowy?

Definicję samego wykresu możemy pamiętać z lekcji matematyki. Jest to graficzne przedstawienie zmienności danego zjawiska, najczęściej przedstawiane wobec dwóch zmiennych. Wykorzystuje się go, aby szybko przedstawić trendy lub pokazać, w którą stronę skierowało się dane zjawisko.

Nas obchodzi głównie wykres wartości zmieniających się w czasie. Nie będzie również tajemnicą, że im mniejszy interwał czasowy ustawimy, tym bardziej szczegółowe dane będziemy mogli obserwować. Giełdy kryptowalut mają to do siebie, że są otwarte przez całą dobę, więc informacje również zbierane są przez 24 godziny.

Wykres liniowy

Wykres liniowy jest najmniej szczegółowym rodzajem wykresu. Przedstawia przebieg cen zamknięcia, które na giełdach uznawane są za najważniejszy i najciekawszy moment do obserwacji. Całkiem dobrze przedstawia rosnące i malejące trendy, jednak kompletnie ignoruje zmienność samej ceny wewnątrz ustawionego interwału.

Jego bratem jest wykres liniowy z zaznaczonym pod nim obszarem. Nie dodaje żadnych funkcji, a jedynie poprawia czytelność całości.

wykres

Wykres świecowy

Wykres świecowy jest często domyślnym ustawieniem na giełdzie. Przez wielu inwestorów właśnie ten rodzaj jest uważany za podstawowy, ponieważ łączy w sobie przejrzystość wraz z odpowiednią ilością informacji. Jak można zauważyć, złożony jest ze słupków, nazywanych świecami. Ich nazwa wzięła się od wizualnego podobieństwa do świeczki, z której w obie strony wystają knoty.

Wykres ten także pokazuje cenę zamknięcia, jednak dodatkowo możemy poznać cenę otwarcia w danym interwale czasowym. “Knot” służy do pokazania jak bardzo wahała się wartość aktywu w ustawionym okresie. Dzięki temu, w graficznej formie poznamy nie tylko trendy, ale również cały przebieg zmian. Do wyboru jest również opcja z pustymi świecami, jeśli takie ustawienie wydaje się Wam czytelniejsze.

wykres

Mamy nadzieję, że ta wiedza pomoże Wam lepiej opanować narzędzia na naszej giełdzie. Za tydzień powrócimy do tego tematu i trochę rozszerzymy pojęcia.

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 10 czerwca, 2020