fbpx

Narzędzia giełdowe – jak skutecznie korzystać? Wykresy, część 2

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 17 czerwca, 2020

Tydzień temu przedstawiliśmy Wam dwa rodzaje wykresów – liniowy i świecowy. Tym razem przyjrzymy się dwóm kolejnym, jakie możecie znaleźć na naszej giełdzie.

Wykres Heiken Ashi

Jak możecie zobaczyć, wykres ten jest z pozoru bardzo podobny do świecowego. Jednak o ile wizualnie możemy stwierdzić podobieństwo, o tyle – jak zwykle – diabeł tkwi w szczegółach, a właściwie w rodzaju danych, jakie są zobrazowane.

Technicznie rzecz ujmując, Heiken Ashi jest specjalnie obliczanym wykresem świecowym. Oto jak wyglądają algorytmy dla każdego elementu świecy:
cena maksymalna – MAX(Maksymalna, HA Otwarcie, HA Zamknięcie), więc pod uwagę jest brana jest największa wartość w interwale,
cena otwarcia – [HA Otwarcie (poprzedni okres) + HA Zamknięcie (poprzedni okres)] / 2, więc jest to środek świecy z poprzedniego interwału,
cena zamknięcia – (Otwarcie + Maksymalna + Najniższa + Zamknięcie) / 4, czyli uśredniona cena w danym przedziale czasowym,
cena najniższa – MIN(Minimalna, HA Otwarcie, HA Zamknięcie), a więc najniższa cena z tych trzech wymienionych.

HA w tych formułkach oznacza Heiken Ashi, a wartości z HA w nazwie są innymi niż te bez. Dlatego HA Otwarcie oraz HA Zamknięcie nie jest równe zwykłemu Otwarciu czy Zamknięciu. Wykres Heiken Ashi nazywany jest często ulepszonym wykresem świecowym, który lepiej pozwala odczytać trend. Czy tak jest w rzeczywistości? Pozostawiamy to Wam.

wykresy

Wykres słupkowy

Budowa wykresu słupkowego także jest bardzo podobna do wykresu świecowego, lecz tutaj główna różnica tkwi właśnie w reprezentacji graficznej. Przy dużym zagęszczeniu, a więc po wybraniu dużego interwału czasowego, informacje o otwarciach i zamknięciach rynku mogą okazać się niewidoczne. Dodatkowo, z tego rodzaju wykresu nie dowiemy się jaki był przebieg notowań w czasie.

wykresy

Jak wybrać wykres na giełdzie?

Na zakończenie pokażemy Wam, w którym miejscu w panelu naszej giełdy z łatwością i za pomocą dwóch kliknięć jesteście w stanie zmienić rodzaj wykresu na ten, który jest dla Was wygodniejszy.

Tak naprawdę żaden z przedstawionych przez nas wykresów nie jest tym złym. Wszystko jest zależne od potrzeb, a także od wygody. Jedni wolą odczytywać dane na podstawie wykresu liniowego, bo wymagają tylko cen zamknięcia. Drugim zaś zdecydowanie dużo bardziej przypasuje wykres heiken ashi, przedstawiający dane wynikające z trendów. Czy należy się czuć przez to gorszym? Absolutnie nie, w końcu złe samopoczucie i stres odwiedzą Was właśnie wtedy, kiedy będziecie próbowali się do czegoś zmuszać.

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 17 czerwca, 2020