fbpx

Narzędzia giełdowe – jak skutecznie korzystać? Wyspa odwrotu i dzień odwrotu

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 23 września, 2020

Poza lukami cenowymi istnieją formacje zwane “odwrotami”. Ich identyfikacja jest szczególnie ważna, ponieważ wskazują na gwałtowną zmianę trendu – czyli tego co najbardziej interesuje inwestorów giełdowych. Jak je rozpoznać? Co oznaczają? Wszystkiego dowiecie się w tym artykule.

Wyspa odwrotu

Wyspa odwrotu jest silnie powiązana z lukami cenowymi, o których pisaliśmy tutaj dwa tygodnie temu. Wyspa jest formacją odwrócenia, która z dość wysoką pewnością zapowiada zmianę trendu krótkoterminowego. Może występować zarówno w szczytach jak i dołkach.

Na wyspę składają się dwie przeciwstawne luki (znajdujące się na mniej więcej tej samej wysokości) – luka bessy i luka hossy. Powinno wystąpić kilka sesji względnej równowagi pomiędzy nimi, a w obrębie wyspy wolumen powinien być w miarę wysoki przy niewielkim ruchu cen. Należy pamiętać, że tyczy się tylko krótkich terminów, a nie trendu głównego.

Po ukształtowaniu się wyspy prawa luka (czyli luka hossy) będzie stanowiła mocne wsparcie. Jeśli wyspa odwrotu jest negatywna (czyli kształtuje się na szczycie) luka bessy (również po prawej) będzie wyznaczała bardzo silny opór.

Dzień odwrotu

Dzień odwrotu jest prawdopodobnie najkrótszą formacją – trwa jedynie od jednego do dwóch dni. W jej charakterystykę wpisać można bardzo wysoki wolumen obrotów przy jednoczesnym dużym skoku cen. Na wykresie widoczny jest jako nagły spadek, przypominający stalaktyt, lub jako gwałtowny wzrost, przypominający stalagmit.

Sygnał sprzedaży jest generowany w momencie gdy bardzo wysoki wolumen idzie w parze z maksimum kursu po uprzedniej zwyżce cen. A jeśli po spadku dojdzie do wyznaczenia nowego minimum cenowego, przy tak samo wysokim wolumenie – otrzymujemy sygnał zmiany, być może będący dobrym momentem do zakupu, lecz z decyzją warto się wstrzymać do potwierdzenia poprzez przebicie oporu lub całkowite wybicie się z formacji.

Jak widzicie, te formacje są szczególnie istotne dla inwestorów krótkoterminowych. Z doświadczenia i obserwacji możemy się podzielić informacją, że kryptowaluty potrafią na giełdzie zaskakiwać nagłym “zwrotem akcji”, więc warto trzymać rękę na pulsie.

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 23 września, 2020