fbpx

Oświadczenie Coinquista S.A. – odpowiedź na zarzuty prokuratora

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 5 maja, 2020

Nowy sezon popularnego serialu Billions zaoferował społeczności kryptowalut ogromne emocje. Prokurator Chuck Rhodes przy pomocy policji stanowej zamknął nielegalną kopalnię kryptowalut. Podczas przesłuchania doszło do bardzo ciekawej wymiany zdań między bohaterami.

— [Bitcoiny] dziś są warte miliony, ale nie mają żadnego pokrycia.
Co stanowi o wartości dolara, odkąd odeszliśmy od złota?

Postanowiliśmy odpowiedzieć na zarzuty prokuratora 😉

season 4 win GIF by Billions

W 1971 r. prezydent Richard Nixon ogłosił plany zniesienia rezerwy złota. Od tego czasu amerykański dolar stał się pieniądzem fiducjarnym (FIAT), a jego wartość względem kruszców znacząco spadła. Jest emitowany przez Rezerwę Federalną, której rada decyduje ile pieniędzy należy doprodukować do istniejącej puli.

Wartość dolara, jak i wartość Bitcoina jest czysto umowna – określa ją tylko chęć posiadania. Prokurator twierdzi, że gwarancją wartości USD są działania, jakie rząd Stanów Zjednoczonych wykonuje na świecie. Wymienia drogi, wojsko i przemysł. Niezmienioną wartość dolara ma gwarantować również Fed. Jednak historia przyniosła nam twarde dowody – w 1972 r. jedna uncja złota miała wartość 42,74 $, a w 2012 aż 1692,40. 

Znaczącą różnicą między BTC a USD jest podaż – w Bitcoinie ustalona z góry przez program, a w dolarze płynna. Wpływa to na siłę nabywczą pieniądza oraz tendencję do zachowań w przyszłości, gdzie kryptowaluta znów wypada lepiej.

Ponadto oprócz samych działań giełdowych, jak np. spekulacje, Bitcoin może być wdzięcznym narzędziem tezauryzacji. Mimo sporych wahań, zaraz po bessie wraca w okolice swojego poprzedniego pułapu i stabilizuje się na tym poziomie. Tym też przypomina złoto – najbardziej znane aktywo magazynowania kapitału.

Zarzucanie BTC braku poparcia w kruszcach jest sprzecznością, gdyż w przeciwieństwie do USD on sam stanowi o swojej wartości. Może w przyszłości to właśnie kryptowaluty staną się rezerwą federalną dla klasycznych walut? A może na podobieństwo przeszłości wirtualne waluty będą opierane o rezerwy Bitcoina lub Ethereum?

A co Wy myślicie? Zgadzacie się z prokuratorem Rhodesem? Zapraszamy do dyskusji!

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 5 maja, 2020