fbpx

Świat krypto. Malta

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 7 czerwca, 2020

W 2018 roku Malta jako pierwszy z krajów Unii Europejskiej ogłosiła wejście w życie nowych przepisów dotyczących kryptowalut oraz blockchaina. W zakresie regulacji są przodownikiem wielu technologicznych zmian i dostała nawet nazwę World Blockchain Island. Od tego momentu minęły prawie dwa lata, a dziś przyjrzymy się jak obecnie wygląda sytuacja w kraju.

Jakie przepisy zostały wprowadzone?

Malta opublikowała trzy ustawy, będące głównymi filarami, na których opierają się wszystkie regulacje kryptowalutowe.
Malta Digital Innovation Authority Act (MDIA Act) – Ten dokument powołuje urząd Malta Digital Innovation Authority, który ma sprawować nadzór nad innowacjami i certyfikować platformy Digital Ledger Technology (DLT). Cała ustawa jest skierowana głównie do użytkowników cyfrowych platform i ma zapewnić im prawne wsparcie.
Innovative Technology Arrangement and Services Act (ITAS Act) – Ustawa reguluje przepisy dotyczące platform DLT. Definiuje kategorie innowacyjnych technologii, rozwiązań oraz usług, a także przedstawia sposoby ich rozróżnienia. Powyższy dokument reguluje działania giełd oraz innych podmiotów, które swoje działania kierują ku rynkowi kryptowalut.
Virtual Financial Assets Act (VFA Act) – Niniejszy akt szczególnie podkreśla istotę białej księgi. Jak się okazuje, każdy przygotowywany projekt musi przedstawić do urzędu swój white paper, który następnie jest zatwierdzany przez agenta VFA. Reguluje również kwestie dotyczące działalności finansowych w obszarze technologii blockchain i ustanawia ramy prawne dla prowadzenia ICO (czym jest ICO pisaliśmy tutaj).

Jak wygląda egzekwowanie przepisów?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, Malta jest przodownikiem zmian i przepisów gałęzi kryptowalut i technologii blockchain. Okazuje się niestety, że większość organów i urzędów, które miały sprawować nadzór de facto nie istnieje. Prawdopodobnie głównym motorem napędowym decyzji o nowych regulacjach była chęć ściągnięcia firm FinTech do swojego kraju. Maltę zamieszkuje ok. pół miliona obywateli, a zagraniczne instytucje gospodarcze zarejestrowane na wyspie miały napędzić gospodarkę.

Tak więc marketingowo całą kampanię można uznać za świetnie przygotowaną i w pełni udaną, ale… niedziałającą. Nad Maltą wiszą czarne chmury, a z tych chmur musi spaść jeszcze dużo deszczu, nim wszystkie regulacje wejdą w życie. Ustawy zostały przygotowane ze zbytnim pośpiechem, by pokazać inwestorom, że kraj jest gotowy na ich przyjęcie. 

Problem regulacji znajduje też swoje korzenie w braku ogólnoeuropejskich regulacji. Jedynym przepisem, jaki przyjęła Unia Europejska jest Piąta Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy (AMLD5). To za mało, ponieważ główną zaletą kryptowalut jest ich potencjał dotyczący dużych, międzynarodowych płatności. Czy doczekamy się tych zmian? W najbliższym czasie nie można się ich spodziewać, a cyfrowe waluty jeszcze przez jakiś czas pozostaną jednym z najlepszych środków tezauryzacji, jako współczesne internetowe złoto.

A co Wy o tym myślicie? Piszcie nam w komentarzach, jesteśmy ciekawi!

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 7 czerwca, 2020