fbpx

Świat krypto. Niemcy

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 8 kwietnia, 2020

Od 1. stycznia tego roku w Niemczech w pełni legalne stało się sprzedawanie, posiadanie i płacenie przy pomocy kryptowalut. W tej chwili są jednym z niewielu krajów na świecie, które uznają kryptowaluty za instrument finansowy. Jaka jest przyszłość rynku?

Od teraz kupujący i sprzedający bitcoiny będą musieli płacić podatek dochodowy w wysokości 45%, jeśli sprzedaż kryptowaluty nastąpi wcześniej niż 12 miesięcy od jej zakupu. Można przypuszczać, że jest to ukłon w stronę tych, którzy wybrali go na sposób długoterminowej oszczędności.

Obrót kryptowalutą na rynku europejskim zaostrza Piąta Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy (AMLD5). Federalny Urząd Nadzoru Usług Finansowych przekazał wytyczne dotyczące działalności bankowych na terenie kraju. Każdy chcący prowadzić taką usługę zobowiązany jest do ubiegania się o odpowiednią licencję.

Ponad 40 instytucji finansowych, głównie banków, ogłosiło chęć oferowania usług kryptowalutowych. Już niedługo bitcoiny będą mogły spoczywać na koncie właściciela zaraz obok innych walut. Dodatkowo banki chcą umożliwić posiadaczom cyfrowych walut obrót nimi oraz przelewy – nie będzie więc użytkowo odbiegał od tradycyjnych środków.

Obostrzenia nie dotknęły minerów – dalej legalnie mogą wydobywać bitcoiny na własną rękę. Narastającym trendem w Niemczech są tzw. “baseny wydobywcze”, dzięki czemu rynek jeszcze bardziej przypomina tradycyjne górnictwo. Istnieją firmy, które inwestują w koparki i zatrudniają wykwalifikowanych kopaczy. Taki “najemny” miner za swoją pracę dostaje część wydobytych bitcoinów lub jest wynagradzany w inny, ustalony z inwestorem sposób.

Czy koniec demonizacji kryptowalut sprawi, że Niemcy staną się kryptowalutowym rajem w Europie? Jak legalizacja bitcoina u naszych zachodnich sąsiadów wpłynie na sytuację w Polsce? Zapraszamy do dyskusji.

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 8 kwietnia, 2020