fbpx

Świat krypto. Ukraina

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 15 kwietnia, 2020

Tydzień temu opisaliśmy jak aktualnie wygląda rynek kryptowalutowy za zachodnią granicą, tym razem przyszedł czas na wschód. 6. grudnia 2019 r. na Ukrainie opublikowano ostateczną wersję ustawy, która uznaje wirtualne aktywa za “magazyn wartości”. Przy okazji wprowadzono też wiele obostrzeń i zakazów. Jak prezentują się nowe zasady handlu Bitcoinem na Ukrainie?

Współczesne problemy potrzebują współczesnych rozwiązań – z tego założenia wychodzi ukraińskie Ministerstwo Finansów. W wywiadzie dla MC.today Oksana Markarova podzieliła się przypuszczeniami ekspertów, że ilość kryptowalut posiadanych przez obywateli Ukrainy jest “dość wysoka”. Niestety statystyki nie obejmują tych ilości, ponieważ ministerstwo nie reguluje sektora wirtualnego.

Nowe prawo skupia się na indywidualnych transakcjach. Najbezpieczniejsze będą te w wysokości do 30 tys. hrywien (ok. 4600 zł), gdzie rząd będzie badał tylko klucz publiczny nadawcy. Jeśli wartość będzie wyższa, zbadany zostanie nie tylko nadawca, ale też odbiorca. Wszystko to w celu prowadzenia monitorowania finansowego i przeciwdziałania nielegalnym transakcjom. W przypadku gdy transakcja wyda się podejrzana, organ ścigania będzie próbował zablokować portfel kryptowalutowy. Minister Oksana Markarova ujawniła informację, że jest to możliwe w wyniku “skomplikowanych dochodzeń” – szczegółów jednak nie znamy.

Pogłoski na rynku donoszą, że jedna z największych giełd  krypto – Binance – współpracuje z władzami Ukrainy. Jej owocem ma być opracowanie i ustanowienie nowych przepisów na temat transakcji kryptowalutowych. Changpeng Zhao, dyrektor generalny firmy, zapewnił iż przyjęcie nowych regulacji zapewni pozytywny wzrost gospodarczy i przyciągnie wielu inwestorów.

W ramach testu ukraińska giełda kryptowalut Kuna wypuściła własnego stablecoina. UAX ma być powiązany z hrywną w stosunku 1:1. Zapowiadane testy wewnętrzne miały zakończyć się 20. marca, a ich rezultat zostanie ogłoszony 22. maja na konferencji BlockchainUA.

Z roku na rok popularność kryptowalut rośnie. Regulacjami prawnymi na ich temat zajmują się nie tylko kraje zachodnie, ale także kraje państwa byłego Bloku Wschodniego. Jeśli ten trend się utrzyma, być może właśnie obserwujemy rozwój technologii, która połączy cały świat pod sztandarem jednego pieniądza. Czy to tylko utopia? Czy może kryptowaluty faktycznie mają szansę stać się walutą przyszłości również na poziomie rządowym? Zapraszamy do dyskusji!

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 15 kwietnia, 2020