fbpx

Świat krypto. USA

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 13 maja, 2020

Stany Zjednoczone to kolebka kryptowalut. W 1982 r. David Chaum przedstawił swój koncept anonimowych płatności. W 2008 r. Satoshi Nakamoto opublikował whitepaper Bitcoina, by w następnym roku sieć zaczęła funkcjonować. Jak wyglądają regulacje prawne w USA?

Australijska firma Finder przeprowadziła ankietę wśród grupy 2068 osób i jej wnioski okazały się zaskakujące. Coraz więcej obywateli USA jest posiadaczami kryptowalut. W 2018 r. posiadanie deklarowało 7,95% badanych, a w 2019 wartość ta wzrosła do 14,4%. Być może właśnie ta tendencja wpływa na bezsenne noce członków Kongresu, kiedy padnie hasło “blockchain”.

Wielu ekspertów zastanawiało się jakie korzyści mógłby przynieść narodowy stablecoin dla USA. W liście z 19. listopada 2019 r. Jerome Powell, szef Systemu Rezerwy Federalnej ujawnił, że cyfrowy dolar nie zostanie wyemitowany. Uargumentował tę decyzję stabilną pozycją amerykańskiej waluty na świecie. W lutym tego roku dodał, że system, w którym każdy może zobaczyć transakcje i salda innych osób nie jest idealny dla gospodarki kraju.

W lutym senat USA debatował nad przyszłością kryptowalut. Skarb Państwa planuje przeznaczyć środki na wprowadzenie nowych wymagań w FinCEN. Powszechna jest wiedza nt. wykorzystywania kryptowalut do działalności przestępczych w sieci, ale Stany podjęły walkę. Sekretarz Skarbu powiedział, że chcą mieć pewność rozwoju technologii, ale też kontrolę, aby w sieci odbywały się tylko legalne transakcje.

Pomimo niechęci do kryptowalut, senat upatruje nowych rozwiązań w technologii blockchain. Aktualnie trwają debaty nt. wykorzystania łańcucha bloków do głosowania. Spowodowane jest to okresem pandemii COVID-19 – senatorzy mogliby w ten sposób pracować na odległość. Według mediów, model miałby zostać uzupełniony aplikacjami szyfrowania end-to-end lub E2EE, by ułatwić sam proces.

W tym roku wybory prezydenckie są planowane nie tylko u nas, ale też w USA. Z aktywnych kandydatów pozostał Donald Trump, uważający krypto za narzędzie przestępców, oraz Joe Biden, który nie podzielił się swoją opinią.

Ciekawe rzeczy do powiedzenia mieli byli kandydaci:
– Elizabeth Warren uważa, że kryptowaluty można z łatwością ukraść i trzeba wzmocnić przepisy;
– Mike Bloomberg był zainteresowany wprowadzeniem jasnych regulacji dot. kryptowalut;
– John McAfee (tak, naprawdę był kandydatem) od dawna jest znany jako ewangelista kryptowalut, o czym przeczytacie w naszym artykule;
– Andrew Yang był głównym głosem zwolenników blockchaina oraz kryptowalut.

W USA podejście do krypto jest bardzo zróżnicowane i dynamiczne. Na szczęście państwo mimo braku działań nie szkodzi. Sytuację mogą rozjaśnić wybory prezydenckie, a nadchodzący kryzys może okazać się katalizatorem zmian.

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 13 maja, 2020