fbpx

Świat krypto. Wielka Brytania

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 24 maja, 2020

Pandemia szaleje, kryzys gospodarczy cały czas się powiększa, a wszyscy inwestorzy nieśmiało zerkają w stronę kryptowalut. Kiedy świat stoi w przysłowiowym ogniu, być może cyfrowe złoto okaże się ratunkiem. Kolejne kraje zwracają coraz większą uwagę na potrzeby swoich obywateli. Jaką rolę przyjęła Wielka Brytania w całym procesie?

Kryptowaluty w Wielkiej Brytanii

Źródła statystyczne podają, że kryptowaluty w Wielkiej Brytanii budzą coraz większe zainteresowanie – nie tylko wśród inwestorów, ale też wśród obywateli. Niestety, opublikowane raporty mówią, że mimo chęci inwestycyjnej, Anglicy nie potrafią podać dokładniejszej definicji kryptowaluty lub technologii blockchain. W tym temacie mają także nie ufać mainstreamowym mediom oraz oficjalnym stronom informacyjnym.

Jednakże o dużej popularności blockchaina świadczy raport przygotowany przez Capital on Tap. Dane ujawniają, że w sektorze technologii cyfrowej specjaliści w dziedzinie blockchain mogą liczyć na najwyższe zarobki, sięgające nawet do 75 tys. GBP rocznie. Dopiero na kolejnych miejscach znajdują się specjaliści od big data, uczenia maszynowego, sztucznej inteligencji czy nawet cyberbezpieczeństwa.

Obecne i planowane regulacje

Dwa miesiące temu Sąd Najwyższy w Wielkiej Brytanii wydał oświadczenie, które uznaje aktywa kryptograficzne za własność. Sędzia ogłosił, że cechy takie jak niematerialność, uwierzytelnienie kryptograficzne, korzystanie z rozproszonej księgi transakcji, rządzenie na zasadzie konsensusu oraz decentralizacja nie dyskwalifikują kryptowalut z bycia własnością. Dzięki temu obywatele zyskują prawną możliwość rozporządzania swoimi cyfrowymi walutami.

Ponad rok temu HM Revenue & Customs (brytyjski Urząd Skarbowy) wydał przewodnik podatkowy uwzględniający kryptowaluty, a w listopadzie ukazała się jego aktualizacja. Sam przewodnik rozróżnia kilka rodzajów tokenów: exchange, utility oraz security. Obecnie skupiono się tylko na opisie opodatkowania exchange tokens, jednak HMRC zapowiedział, że kolejne wersje wprowadzą także prawa dla utility oraz security. Niestety przedstawione pojęcia błędnie zrównują ze sobą token oraz kryptowalutę, co jest niezgodne z regulacjami w innych krajach.

Exchange tokens obejmuje m.in. takie aktywa jak Bitcoin, więc jest to najbardziej interesująca grupa dla graczy giełdowych. Inwestorzy w większości przypadków zapłacą Capital Gain Tax, a z opublikowanych dokumentów wynika, że działania jakie podatek obejmuje to:
– sprzedaż kryptowalut i otrzymywanie w zamian realnych walut,
– wymiana kryptowalut na inne jednostki kryptowalut,
– wymiana kryptowalut na inne dobra materialne lub niematerialne,
– przekazanie kryptowalut osobom trzecim (z wyłączeniem partnera życiowego).
Stawka podatku od zysków kapitałowych w Wielkiej Brytanii wynosi od 10 do 20%. Wysokość podatku ma zależeć od dochodów, wydatków i zysków spółki. Sam podatek będzie przypominał raczej ten, który jest brany pod uwagę w przypadku dochodów z działalności operacyjnej, a nie działalności finansowej.

Wielka Brytania na tle całej Europy zdaje się iść mocno pod prąd. Mimo tego, że uczyniła ogromny krok w sprawie regulacji kryptowalut, jest to krok w kierunku, którego inne kraje się wystrzegają. Światowy trend podąża raczej w kierunku uznania krypto aktywów za równe aktywom finansowym. Z pewnością wszyscy się chętnie przekonamy, jakie efekty przyniosą działania HMRC.

A co Wy o tym myślicie? Zdecydowalibyście się na inwestycję w Zjednoczonym Królestwie? Piszcie, chętnie się dowiemy!

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 24 maja, 2020