fbpx

Światowy Dzień Hasła. Jak się (dodatkowo) zabezpieczyć?

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 7 maja, 2020

Dziś jest Światowy Dzień Hasła. Narzędzie podstawowego bezpieczeństwa znane już w dalekiej historii. Przez długi czas służyło nam tylko ustnie, ale wraz z epoką internetu przeniosło się też do sieci. W końcu w Paryżu najlepsze kasztany są na placu Pigalle.

Mimo swoich wieloletnich i skutecznych tradycji, w internecie hasło jest dodatkowo zabezpieczane procesami kryptograficznymi. Użytkownik nie wysyła bezpośredniej odpowiedzi o Zuzannie, która lubi kasztany tylko jesienią. W drodze na serwer zamieniana jest w ciąg liter i cyfr, przypominających ciągi wprost z filmów o hakerach. Lecz co jeśli powiemy, że mimo największych starań właściciela witryny, zabezpieczenia wciąż nie będą wystarczające?

Hasło, mimo że wciąż jest najbardziej zaufanym narzędziem do wierzytelności, może też być najsłabszym punktem. Jeśli jest zbyt słabe, konto może dość łatwo wpaść w niepowołane ręce. By do tego nie dopuścić, przedstawiamy Wam kilka rad jak właściwie zabezpieczyć swój cyfrowy dobytek.

Po pierwsze: hasło. Jego wybór jest najistotniejszym elementem. Przyjęło się, że właściwie ułożone powinno składać się przynajmniej z ośmiu znaków. Dodatkowo powinno zawierać kombinację małych i dużych liter, cyfr i znaków specjalnych (na przykład kropka lub wykrzyknik). Im dłuższe i bardziej losowe hasło, tym jest bezpieczniejsze.

Po drugie: konto e-mail. Przy rejestracji na naszej giełdzie (oraz na każdej witrynie internetowej) użytkownik zobowiązany jest podać swój e-mail kontaktowy. Często służy jednocześnie jako login do konta, więc warto zatroszczyć się także o jego bezpieczeństwo. Zasada ta nie różni się zbytnio od pierwszej (osiem znaków, znaki specjalne), ale samo konto również powinno być bezpieczne. Polecamy założenie e-maila specjalnie pod korzystanie z giełdy. Dzięki temu ten sam adres nie będzie podawany przy rejestracji na portalu społecznościowym oraz przy dbaniu o inwestycję. Im mniej osób (oraz serwerów) go zna – tym lepiej.

Po trzecie: zadbaj o swój komputer. Komputer jest narzędziem, które śmiało możemy przyrównać do tych tradycyjnych. Kiedy jest nieodpowiednio konserwowany – psuje się. A w tym przypadku może być też podatny na wirusy, które są programami mogącymi wyciągnąć wrażliwe dane do sieci. Chronią przed tym antywirusy, których aktualnie wybór jest ogromny.

Poza tym loguj się na swoje konto tylko z zaufanych urządzeń, a także – jeśli jest to możliwe – zabezpiecz sieć przed cyberatakami. Wierzymy, że z tą wiedzą zwrócicie większą uwagę na ochronę swoich danych i ze spokojem ducha będziecie mogli dokonywać kolejnych inwestycji.

Wszystkiego bezpiecznego! 

Coinquista
Dodane przez Coinquista
Ostatnia aktualizacja: 7 maja, 2020