fbpx

W tych krajach 1 Satoshi (SAT) jest warte więcej, niż lokalna waluta

Kacper Juraszek
Dodane przez Kacper Juraszek
Ostatnia aktualizacja: 10 lutego, 2020

Bitcoin został stworzony w 2009 roku. Od tego czasu jego wartość bardzo wzrosła. W roku 2010 jednego BTC można było zakupić za około 0.10$, czyli mniej więcej 40 groszy. Wartość bitcoina jest dyktowana przez popyt i podaż na rynku.

W dniu dzisiejszym, chcąc zakupić jednego bitcoina musielibyśmy wydać aż…  9800 dolarów, czyli ponad 38 tysięcy złotych! Ta oszałamiająca kwota nie jest w stanie zagrozić żadnej obiegowej walucie na świecie.

Gdzie SAT > FIAT?

Ale każda waluta ma swoją najmniejszą część. W złotówkach jest to 1 grosz (0,01 PLN), w dolarach – 1 cent (0,01 USD). Natomiast najmniejszą częścią bitcoina jest 1 satoshi, który wynosi 0,00000001 BTC. Jest to około 0,0001 USD, czyli 0,0004 PLN. To niewielka kwota, ale są kraje, w których nawet ta wartość jest większa, niż wartość lokalnej waluty!

  • Iran – rial irański (IRR)

W Iranie podstawową walutą jest rial. Aktualna wartość 1 Satoshi w przeliczeniu na irańskiego riala to około 4,2 IRR

  • Wenezuela – boliwar (VES) 

W dniu dzisiejszym za wartość 1 Satoshi możemy zakupić 7,3 VES. Niewiarygodne, prawda?

  • Indonezja – rupia indonezyjska (IDR)

Jadąc do Indonezji, za najmniejszą bitcoinową jednostkę otrzymamy około 1,4 IDR.

  • Wietnam – dong wietnamski (VND)

Wietnam również jest krajem, którego waluta należy do jednych z najbardziej bezwartościowych. Aktualnie za 1 satoshi dostaniemy około 2,3 VND

Co by było gdyby?

Na dzień dzisiejszy, najmniejsza część Bitcoina przewyższa wartość waluty w powyższych krajach. Ale co się stanie, jeżeli BTC osiągnie wartość większą o kilka tysięcy dolarów? Oto aktualne wartości walut, które w tym przypadku również dostaną się do naszego zestawienia.

  • Laos – kip (LAK) – 1 satoshi = 0,9 LAK
  • Gwinea – frank gwinejski (GNF) – 1 satoshi = 0,95 GNF
  • Sierra Leone – leone (SLL) – 1 satoshi = 0,98 SLL
  • Uzbekistan – sum (UZS) – 1 satoshi = 0,95 UZS

W powyższych parach możemy zauważyć, że niewiele brakuje, aby wartość 1 satoshi przewyższyła wartość lokalnych walut. Jeśli BTC przekroczyłby swoją najwyższą wartość z końca roku 2017, kiedy kosztował aż 20,000$ (prawie 80 tysięcy złotych), lista tych walut zwiększyłaby się ponad dwukrotnie!

Chcesz zacząć swoją przygodę ze światem kryptowalut? Zapraszamy Cię na coinquista.com! U nas przez pierwsze 90 dni od przejścia pozytywnej weryfikacji nie zapłacisz prowizji za wykonane transakcje giełdowe. Nie zwlekaj i zarejestruj się już dziś!

Jak zarejestrować konta na Coinquista krok po kroku, dowiesz się z tego poradnika: Coinquista – rejestracja na giełdzie.

* wartości aktualne w dniu 10.02.2020 r.

Kacper Juraszek
Dodane przez Kacper Juraszek
Ostatnia aktualizacja: 10 lutego, 2020